Dosya 2014'e Damga Vuranlar 29 ARALIK 2014 / 10:53

2014’e güvenlik skandalları damga vurdu

2014 yılı teknoloji açısından pek çok yeniliğe sahne oldu. Siber saldırılar, büyük şirketlerin başını oldukça ağrıtırken, bu saldırılardan nasibini alanlar arasında Hollywood’un ünlü isimleri de yer aldı. Ağustos sonunda iCloud’a gerçekleşen saldırılar, birçok ünlü film ve müzik yıldızının kirli çamaşırlarını internete düşmesine sebep olurken, Apple büyük prestij kaybı yaşadı.

Teknoloji dünyası bir yandan bu skandallarla uğraşırken, yeni teknolojiler, yeni sektörlerin oluşmasına zemin hazırladı. Özelllikle 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasıyla beraber, üretim sektörü baştan aşağı yenilenme sürecine girerek, ikinci sanayi devriminin ateşini yaktı.

Yapay zekanın hızlı gelişimi de 2014’ün öne çıkan olayları arasında yer aldı. Robotlar giderek günlük hayatın içerisinde yer almaya başlarken, Stephan Hawking’in de aralarında bulunduğu birçok bilim insanı, yapay zekanın yaşadığı bu hızlı gelişimin insanlığın kontrolünden çıktığı konusunda birleştiler.

Google ve Apple’ın işletim sistemlerini dünyaya yayma girişimleri de 2014 yılında hız kesmeden devam etti. Microsoft da yeniden yapılanma süreciyle birlikte bu rekabete dahil olurken, özellikle uygulama mağazasındaki gelişmelerle öne çıktı. Google ve Apple’a dönersek, her iki şirketin de işletim sistemlerini farklı sektörlerde kullanmaya başladıklarını görüyoruz. Otomotiv sektörünün devleriyle çalışmaya başlayan şirketler, araç içi teknolojilerine kendi sistemlerini entegre etmek için yoğun bir çaba içine girdiler.

2014 giyilebilir teknolojilerin yılı oldu. Yeni oluşan pazara neredeyse bütün teknoloji devleri akın ederken, kullanıcılardan da alınan olumlu geri dönüşlerle birlikte sektör 2012 yılından bu yana yakaladığı büyüme ivmesini sürdürmeyi başardı.

İnternet özgürlüğü, 2014 yılında da kısıtlanmaya devam etti. Açıklanan raporlar ve özellikle İran, Rusya ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler, düşünce ve ifade özgürlüğünün dijital ortamlarda da engellendiğini ortaya koyuyor. İran, bu konuda başı çekerken, ülkede sosyal medya paylaşımları sebebiyle gerçekleştirilen idamlar, durumun ne denli vahim olduğunu gözler önüne seriyor.

 
ETİKETLER : 1002

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics