Dosya 2014'e Damga Vuranlar 29 ARALIK 2014 / 11:00

İşletim sistemleri rekabeti kızıştırıyor

Uzunca bir süredir devam eden Google Android ve Apple iOS rekabeti 2014 yılında da devam etti. Her iki şirket de güncelledikleri işletim sistemleriyle kullanıcı sayılarını genişletmeyi amaçlarken, bir yandan da farklı sektörlere giriş yapmayı planlıyorlar.

Mobil işletim sistemi alanında Android’in ezici üstünlüğü devam ediyor. Android ekosistemi , akıllı telefon pazarının yüzde 83’ünü oluştururken, Apple iOS yüzde 12 civarında seyretti. Windows Phone ise sadece yüzde 3 orana sahip olurken, BlackBerry ve diğer seçeneklerin payı yüzde 1’i ancak oluşturabildi.

Açıklanan rakamlara karşın Windows Phone tarafından işlerin az da olsa toparlanma sürecine girdiğini söylemek mümkün. İş yapmayan departmanlarını kapatmaya giden ve yeni bir strateji ile hareket etmeye başlayan Windows Phone evreni, özellikle uygulama konusunda kullanıcılardan aldığı şikayetleri değerlendirmeye başladı. Her ne kadar Android ve iOS platformlarının oldukça gerisinde olsa da, uygulama mağazasında yapılan gözle görülür gelişmeler Microsoft’un geleceğe umutla bakmasını sağlıyor.

BlackBerry ise son dönemde nostalji peşinde koşmaya başladı. BlackBerry 10’den sonra kurumsal pazara yeniden hakim olacağını iddia eden şirket, piyasaya sürmeye hazırlandığı BlackBerry Classic ile akıllı telefon pazarında başarılı olduğu günlerdeki ruhu yakalamayı amaçlıyor. Bu noktada şirketin ne derece başarılı olacağını kestirmek zor, zira pazara giren Çinli oyuncular Android’in hafifte olsa düşmeye başlayan pazar payını tekrardan yükseltmeye başladılar.

2014 yılında hakimiyet alanlarını genişletmek isteyen Apple ve Google, işletim sistemlerini farklı sektörlere entegre etmeye çalışıyorlar. Özellikle Google’ın bu konuda ekstra bir çabası olduğunu belirtmek gerek zira şirket büyük otomobil üreticileriyle Android işletim sistemi ile çalışan akıllı araçlar konusunda görüşmelere başladı. Şirket, BMW gibi büyük otomobil üreticilerinin araç içi teknolojilerinde kendi sistemleri yerine Android işletim sistemine yer vermeleri için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Araçları doğrudan yönetecek bir uygulama geliştiren Google, Gmail gibi uygulamaların da araç içinden yönetilmesini olanak sağlamayı hedefliyor. Özellikle navigasyon sistemlerini merkezden yönetecek bir “beyni” araçlara yerleştirecek Google, bu sayede araç üreticilerini ikna etmeyi düşünüyor.

Bu yıl içerisinde araç içi sistemi CarPlay’i tanıtan Apple, otomotiv sektörü tarafından büyük br ilgiyle karşılaştı. Ferrari gibi bir otomobil deviyle anlaşan şirket, bu noktada da üst seviye kullanıcı profilini hedefliyor. CarPlay ile kullanıcıların sürekli olarak haberleşebilecek kullanıcılar, bilgi ve eğlence sistemi üzerinden arama yapmak, haritaları kullanmak, iTunes üzerinden müzik dinlemek, Siri ile konuşmak ve üçüncü parti uygulamaları kullanabiliyorlar.

Önümüzdeki yıl Microsoft’un da dahil olmasıyla beraber, işletim sistemi savaşlarının farklı cephelere yayılacağını söyleyebiliriz.

 
ETİKETLER : 1002

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics