Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 15:28

2015’in temelinde M2M ve mobil cihazlar olacak

2015 yılının ilk günlerinde bu yılla ilgili hem kamudan hem de özel sektörden çeşitli öngörüler aldık. Değinilen konuların başında mobilite, e-ticaret ve ödeme sistemleri, M2M, nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişimde SaaS’ın yükselişi, güvenlik endişeleri ve 4G oldu.

Türkiye’de 4G’nin geliş tarihi olarak 2015 sonunun işaret edilmesi telekom sektörünü heyecanlandırdı. Yeni ödeme yöntemlerinin benimsenmesi ise e-ticaret hacmini artıracak gibi duruyor. Mobil ödeme konusunda hala çekimser ülke konumunda yer alan Türkiye, akıllı telefon penetrasyonunda dünya ülkeleriyle yarışmaya devam ediyor.

2015 yılında en fazla dijital iş yaşamı artış göstererek insan ile makine arasındaki ilişki farklı bir boyuta geçecek. Makineler artık daha fazla insani özelliklere sahip olacak ve her kişiye farklı davranma gibi yetileriyle öne çıkacak. Artık insanlar ile robotların neredeyse birer iş arkadaşına dönüştüğü zamanlara geçiyoruz. Evet, belki 2015 yılında makineler insanların işini elinden almayacak ama temel işlerde değişiklikler görülecek.

2015 yılında iş imkanları düşük eğitim seviyesindeki insanlar için düşerken, dijital iş kolundaki fırsatlar artıyor. Paylaşım ekonomisini temel edinen iş modelleri zenginleşecek. Bulut bilişimin getirdiği avantajlar kurumların iş yapış şekillerini değiştirmeye devam edecek. Mobilitenin artışında bir azalma görülmeyecek. Siber saldırıların belki sayısı azalacak ancak niteliği artacak.
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics