Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 09:48

ATM’lerden nakit çekilecek saldırılar geliştirilecek

2014’te mobil bankacılık Truva atlarının sayısı önceki yıla oranla dokuz kat arttı ve bu alanda gelişim korkutucu bir hızla ilerlemeye devam ediyor. Yani diğer bir deyişle siber suçlular 2015’e de çok hızlı girecek aynı şekilde sektörümüz de buna karşı çalışmalarına son hızda gerçekleştiriyor.

Önümüzdeki dönemde, 2015’te siber saldırılar artarak ve en önemlisi de çeşitlenerek devam edecek, bunu öngörmek hiç zor değil. Sektörü 2015’te en zorlayacak konu; siber suçluların gelişen yetenekleri ve her geçen gün saldırılar için yepyeni yollar keşfetmeleri olacak.  2015’te de yine şaşırtıcı hamleler gelecektir. Siber suçlular sürekli araştırma halinde, onların hızına erişmek gerekiyor. Çünkü onlar hiç durmuyor. Her geçen yıl siber suçluların kurbanlarını ağlarına düşürmek için nasıl daha yaratıcı yollar bulduklarına şahit oluyoruz.

Siber suçluların kendine güveni artıyor: daha önce güvenlik zincirinin zayıf halkası olarak gördükleri bankacılık hizmeti kullanıcılarına saldırmayı tercih ederlerdi ancak Kaspersky Lab uzmanları daha yüksekleri hedefleyen siber saldırıların bankaların kendisini hedef alacağını tahmin ediyor. Dolandırıcılar burada durmayacak. Dolandırıcıların doğrudan ATM'lerden nakit para çekebilecek yeni bir zararlı yazılım geliştirmeyi deneyeceklerini tahmin ediyoruz.

Kaspersky Lab Türkiye Ülke Müdürü Sertan Selçuk
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics