Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 09:41

Birçok şirkette CAO pozisyonları açılacak

Analitik ve onun iş sonuçlarına katkısı gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. Bu da beraberinde sürekli büyüyen bir iş alanı getiriyor. Bankacılık, telekom, sigortacılık, enerji ve perakende başta olmak üzere pek çok sektörde analitik yazılımların 2015 bütçesinde daha geniş yer kaplamasını bekliyoruz. Pek çok sektörde CAO - Chief Analytics Officer rollerinin açılmasını ve bu üst düzey rol altında daha kapsamlı yapılanmış analitik birimlerinin kurulması beklentilerimiz arasında.

Büyük veri uzun zamandır çok dillendirilen ve üzerine çok konuştuğumuz bir kavram. Artık pek çok sektörün bu kavramı daha iyi anladığını ve bu alana yatırımlarını artıracaklarını düşünüyoruz. Özellikle Hadoop üzerinde yapılabilecek analitik çalışmalarla anlamlandırılan ve karar süreçlerine entegre edilen verinin bir hazine olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu alandaki farkındalığın arttığını düşünüyor ve bu farkındalığın 2015’te büyük veriyle yaratılan başarı hikayelerine dönüşmesini bekliyoruz.

2015 yılında, kurumsal şirketlerin karlılık, verimlilik, pazar payları, etkinlik gibi konulara daha da fazla odaklanacaklarını öngörüyoruz. Bu trendin yalnızca Türkiye’deki şirketler için değil, tüm dünyadaki şirketler için geçerli olacağını düşünmemizi sağlayan güçlü sinyaller aldığımızı söyleyebiliriz. Bu hedeflere sahip olan şirketlerin de stratejilerini analitik temelli çözümler üzerine kurmaları gerektiğini de belirtmek isteriz. Şirketlerin daha etkin rekabet edebilmeleri, pazar paylarını artırabilmeleri, müşteri memnuniyetlerini yükseltebilmeleri, karlılıklarını maksimize edebilmeleri, günümüzün giderek karmaşıklaşan iş ve teknoloji süreçlerinde ancak ve ancak analitik temelli çözümleri kurumsal hayatlarına geçirmeleriyle mümkün olabilir.

SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli
ETİKETLER : 1003
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN