Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 09:51

Biyometri uygulamaları yaygınlaşacak

Bilişim sektöründe; bulut bilişim, sosyal medya, mobilite, büyük veri ve iş zekası kavramlarının üzerinden hareketle önemli bir değişimin yaşandığı bir dönem içerisindeyiz. Bu trendleri yakından takip edip etkili uygulayan şirketler sektörlerinin üzerinde büyüyebiliyor. 2015 yılında Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 4 oranında büyümesi beklenirken bilişim sektöründeki büyüme oranının bundan daha fazla olacağını öngörebiliriz.

Yıllık ortalama yüzde 20 büyüme gösteren biyometri teknolojileri, sensör teknolojisindeki gelişmelerle daha da yaygınlaşacak ve akıllı şehirlerin vazgeçilmez bir güvenlik ve kimlik doğrulama aracı haline gelecek. Ülkemizin de zorunlu tuttuğu kimlik kartları gibi ülkelerin kimlik kartlarından, pasaportlarından, elektronik oy verme sistemlerinden sağlık sistemlerine, eğitim ve ulaşım sektörlerine hatta ses tanıma sistemlerine kadar dünya üzerinde biyometriden faydalanan örnekler artacak. Ayrıca Avrupa'da makineden makineye (M2M) iletişim sağlayan SIM takılı cihaz sayısının 2015'te 60,8 milyona çıkacağı tahmin edilmekte.

Türkiye’nin bilişim sektöründe gelişimini henüz tamamlamamış olması nedeniyle hali hazırda büyük iş fırsatları vaat ettiğini ifade edebiliriz. Bu iş fırsatlarının da pek çok global sektör oyuncusunun Türkiye’ye yatırım yapmasına, hatta Türkiye’yi bir bilişim üssü olarak konumlandırmasına etki ettiğini görebiliriz.

Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit

 
ETİKETLER : 1003