Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 09:45

Düzenlemeler gelişmelere ayak uydurabilmeli

Mobil bankacılık, ödeme sistemleri, mobil ticaret alanlarında geçtiğimiz yıllara nazaran çok hızlı bir büyüme öngörüyoruz. Nakitsiz, hatta plastik kredi kartı taşımadığımız bir dünyaya doğru gidiyoruz. İnternet alışverişlerinin hayatımıza girmesiyle birlikte nakit konsepti artık bir adım geride kaldı. Buna ek olarak fiziksel ödeme noktalarında da nakit ve kredi kartlarının yerlerini alternatif ödeme sistemleri alıyor. Yıldan yıla, hatta günden güne hem çevrimiçi hem de çevrimdışı işlemlerimizi daha da artan bir oranda dijital ortamda yapıyoruz. Apple (Pay) ve Google (Wallet), iki devin de mobil ödeme ve mobil bankacılık kavramının çekirdeğinde yer alma isteklerinin birer yansıması niteliğinde. Bu noktada birçok banka ve ödeme sisteminin tamamen mobil ve dijital bankacılık/ödeme yaklaşımına geçerek tüketicilere ulaşma açısından çok kıymetli olan mobil dönüşüme hız verecekleri bir döneme girdiğimize inanıyorum.

Elektronik ödeme sistemleri pazarı ise her geçen gün büyüyor,  fakat şu an sektör içerisinde çok fazla oyuncu bulunuyor. Bu da ciddi bir rekabet baskısı oluşturuyor. Pazar kullanıcıların sürekli değişen talepleri ve üreticilerin piyasaya sürdüğü yeni teknolojilerle sürekli bir değişim halinde. 2015 yılında düzenlemeler tarafında da bu hızlı değişime ayak uydurulmasını umuyoruz. Sektöre genel olarak baktığımızda, Türkiye’de e-ticaret balonunun sönmesi ile birlikte son dönemde satın alma ve birleşmelerin azaldığını da görüyoruz. Bundan sonrasında ise Pozitron ve Monitise örneğinde olduğu gibi teknoloji ve katma değer üreten, küresel oyuncuların bir parçası olabilecek, inovasyona açık şirketlerin satın alımlarda daha ön planda olacağını düşünüyoruz. Türkiye’de az sayıda da olsa bu nitelikte şirketler bulunuyor.

Alternatif ödeme sistemleri 40 milyar liraya ulaştı

2015 yılında mobilitenin etkisini tüm sektörlerde daha çok göreceğiz. Türkiye’de elektronik ödeme sistemleri pazarının 200 milyon adet işleme dayanarak tüm alternatif ödeme sistemleri ile birlikte 40 milyar liralık bir büyüklüğe ulaştığını görüyoruz. Bununla birlikte alternatif ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren firmalar is halen bu 40 milyar liralık pastanın yüzde 1 ila 3’ü gibi küçük bir diliminden pay alabiliyor. Bu pazarda en hızlı büyüyen kanal doğal olarak ise mobil. Hali hazırda elektronik ortamdaki alışverişlerin yaklaşık yüzde 25’inin mobil üzerinden yapıldığını söyleyebiliriz. 2015 yılında ise mobil kanalın yüzde 50’lere dayanacağını öngörüyoruz.

M2M, in-memory computing ve bulut bilişim alanları ise geçen yılda olduğu gibi bu yılda yükselen trendler arasında olacak. Teknoloji, optimizasyon ve verimlilik gibi nitelikleriyle klasik sektörleri dönüştürebilen hatta ürün ve fikriyle beklenmedik bir şekilde oyunu değiştiren firmaların çözümleri 2015 yılında öne çıkacaktır. Biz de Ar-Ge odaklı bir şirket olarak bu konudaki yatırımızı artıracak, giyilebilir teknolojiler arasından da gelecek vaat ettiğini düşündüklerimize yönelik farklı ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.

2015’te kamu harcamaları artacak

2014’ün son günlerinde petrol fiyatlarının sürekli düştüğünü görüyoruz. Buna Rusya ve Ortadoğu genelindeki siyasal ve toplumsal istikrarsızlıklar da eklendiğinde, küresel ekonominin belirsizlikler yaşayacağı bir döneme gireceğimizi söyleyebiliriz. Ülkemizde bu belirsizliğin döviz kuru üzerindeki yansımasını şimdiden hissetmeye başladık. 2015 yılında yaşayacağımız genel seçim kamu harcamalarını artıracaktır. Bununla birlikte her sektörde olduğu gibi, mobil sektörde de yatırımlar bu belirsizlik ortamından etkilenecektir. Dolayısıyla 2015’in 2014 ile benzer bir tablo ortaya koyacağını düşünüyorum. Seçimin geride kalacağı ve dönemsel belirsizliklerin nispeten giderilmiş olacağı 2016 yılında daha yüksek ölçekte bir toparlanma olacağını düşünebiliriz.

Monitise MEA COO Fırat İşbecer
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics