Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 09:58

E-ticarette büyük veri öne çıkacak

Teknoloji, internet ve yazılım sektörü genel ekonomik göstergelerden biraz daha farklı işliyor. E-ticaret alanında küçük ve orta ölçekli işletmeler, e-ticaret ile büyümeyi, işlerine katma değer sağlayacak araçlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu ihtiyaç 2015 yılında da aynı şekilde devam edecektir. Faaliyete başladığımız 2005 yılından bugüne kadar, büyüme stratejilerimiz çerçevesinde hedeflerimizi gerçekleştirdik. 2015 yılında da daha fazla e-ticaret şirketine katkı sağlayarak ilerleyeceğiz.

Elektronik ödeme pazarı bu sene 50 milyar liraya ulaştı. Kredi kartı, mobil ve farklı alternatif ödeme yöntemlerinin hepsini bu rakamın içerisinde sayabiliriz. Mobil ödemenin payı ise gün geçtikçe artıyor. 2014 yılında IdeaSoft altyapısına sahip e-ticaret sitelerinden verilen siparişlerin yüzde 15'i mobil cihazlardan gerçekleşti. Geçen sene bu oran yüzde 10 iken, bu sene yüzde 50 büyüme göstermiş oldu. Bu artışın devam edeceğini öngörüyoruz.

Dünyada yüzde 60, Türkiye’de yüzde 10

E-ticaret müşterisinin hem arama motorları hem de e-ticaret siteleri üzerinde bıraktıkları milyonlarca iz büyük verinin parçası haline geldi. Bu verilerin analiz edilmesi ve anlamlandırılıp CRM politikalarına dönüştürülmesi e-ticaret şirketlerinin karlılığını doğrudan etkileyecektir. Özetle, e-ticaret şirketlerinin büyük veri alanında projeler geliştirmeleri ve çalışmaları büyük önem taşıyor.

Amerika ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde perakende sektöründe yer alan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 60'dan fazlası ürünlerini internette de satışa sunuyor. Ülkemizde ise bu oran yüzde 10'un altındadır. Tüketici beklentileri, işletmelerin teknolojiye adaptasyonu, mobilin büyüme hızı gün geçtikçe artış gösteriyor; bu bakış açısıyla da her yıl birçok işletme işini online dünyaya taşıyarak, e-ticarete adım atıyor. Sektörümüz 2014 de olduğu gibi 2015 yılında da büyümeye devam edecektir.

IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics