Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 09:50

Geleneksel yazılımlar SaaS’a dönüşüyor

Geleneksel masaüstü yazılım çözümlerinden SaaS (software as a service ) çözümlerine doğru bir dönüşüm başladı. Bu dönüşüm küçük ve orta ölçekli işletmelerde, büyük işletmelere göre çok daha hızlı yaşanacak. KOBİ’ler bu çözümleri günlük iş akışlarının içine kolayca alacak. Bunun da verimlilik üzerinde çok büyük pozitif etkisi olacak.

Pazarlamadan, insan kaynaklarına, finans yönetiminden, stok yönetimine her alandaki iş birimi SaaS çözümlerine yönelecek. Zaman alan elle yürütülen süreçler artık SaaS ile otomatik hale gelerek verimli yönetilebilecek. SaaS, yeni bir pazar oluşturarak geleneksel çözümlerin yerini alacak.

Türkiye’de buluta güven artıyor

Geleneksel yazılım çözümleri pazarı artık büyümezken, dünyada SaaS pazarı her sene yüzde 30 büyüyerek 30 milyar dolarlık bir pazar haline geldi. 2025 sonunda bu rakamın 160 milyar dolara çıkması bekleniyor. Tüm yazılım çözümleri içinde SaaS şu anda yüzde 15’lik bir paya sahip. Küresele baktığımızda, gidişat çok net. Türkiye’de SaaS yeni ses getirmeye başlıyor ama gidişat küreseldeki gibi aynı şekilde seyredecek. ABD’de bulut bilişim 2000’li yıllarda internet kullanıcılarının hayatına girdi. SalesForce bu anlamda bulut bilişimi kullanıcıların hayatına sokan ilk çözümlerden biri oldu. Her ne kadar Türkiye’de bulut çözümler konusundaki farkındalık yeni oluşmaya başlasa da başarılı girişimlerin ve hizmetlerin etkisiyle buluta karşı güven ve farkındalık gün geçtikçe artıyor.

Paraşüt Kurucu Ortağı Sean X. Yu
ETİKETLER : 1003