Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 09:59

M2M ve IoT siber dünyayı genişletiyor

IoT, M2M, 4G gibi kavramların hayat bulmasıyla artık siber dünyanın sınırları en uç noktalara taşınıyor. “İnternet hayattır” söylemi gerçekten hem ekonomik hem de güncel hayatımız ele alındığında karşılığını bulmuş oluyor. Bu hayatın güvenli olması, bilişim güvenliğinden geçecek.

Sanallaştırmanın zemin hazırladığı bulut bilişim ve bulut bilişimin zemin hazırladığı yüksek mobilite, mobil ve internete bağlı cihaz sayısında artışla sonuçlanıyor. Diğer yandan mobil erişim teknolojilerindeki yüksek çarpanlı hızlanma, örneğin 4G şebekesinde 150 Mbps, 5G şebekesinde 6.4 Gbps tekil cihaz bağlantı hızları mümkün olabilecek. Altyapının hızlanması içeriğin bunu kullanmasını sağlayacak. İnternet içeriği çok daha çeşitli, yüksek kalitede ve büyük veri miktarlarına sahip olacak.

SDN önem kazanıyor

Bulut bilişim, büyük veri ve mobil erişim aslında çok önemli bir kavrama daha altyapı hazırlıyor. Nesnelerin İnternet (Internet of Things) ismiyle anılan bugünün bağlı olmayan cihazlarının internete bağlandığı bir dünyaya doğru ilerliyoruz. Takip ettiğimizde gördüğümüz şu an 5 milyar olan bağlı cihaz sayısının 2015'de 15 milyara çıkacağı. 2020'de bu sayının 50 milyara çıkacağı ile ilgili de tahmin yürütebiliyoruz.

Sonuçta internette akan toplam veri miktarı bugünkünü defalarca katlayacak. Ağ, yönlendirme ve yönetim sistemleri de bu değişime ayak uydurmak zorunda kalacak. Ağ sistemleri yüksek yönlendirebilmeli, yönetim sistemleri daha fazla ağ cihazını çok daha detaylı ve güvenliği önde tutarak şekilde yönetebilmeli. SDN işte bu noktada önem kazanıyor. Ağ cihazı üreticileri tarafından tanımlanmış fonksiyonlarla sınırlı kalmadan, üçüncü parti üreticilerin sistemleri, SDN ağ cihazlarına tam entegre olabilecekler ve akış sırasında inceleme, güvenlik, optimizasyon ve benzeri görevleri üstlenebilecekler.

Türkiye'nin ihtiyaçları, ABD veya Batı Avrupa'nın ihtiyaçlarından farklılaşmıyor. Şu an için çok fazla göz önünde olmadığımızdan, kendimizi global siber savaşın çok fazla içinde hissetmiyoruz. Bazı bankalarda, özel sektör ve kamu kurumlarında yaşanan veri kayıpları ve hizmet kesintileri, bir şeyler ters gittiğinde başımıza neler gelebileceğini az da olsa gösterdi. Sektörlerde ve üst düzey yöneticilerde bilişim güvenliğinin ne kadar önemli olduğu algısı oturmaya başladı. Bu alandaki bilgi birikiminin önemi gittikçe daha fazla hissedilecek. Saldırı anında yatıştırma hizmeti verebilecek ekipler kıymetlenecek. SOC (Security Operations Center), CSS (Close Security Support), DDOS CERT (Computer Emergency Response Team) operasyon ve ekiplerimizle bu değeri müşterilerimize en iyi şekilde sunuyoruz ve sunmaya devam edeceğiz.

Labris Networks CTO’su Oğuz Yılmaz
ETİKETLER : 1003