Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 09:43

Ödeme sistemleri sektöründe taşlar yerinden oynayacak

2015 Mayıs ayında uygulamaya konulacak 6493 nolu “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu” ödeme sistemleri sektöründe taşları yerinden oynayacak. Zira ödeme faaliyetlerine odaklanmış firmalar, yasayla birlikte hem altyapı hem de iş süreçleri anlamında yeni yatırımlar yapmak zorunda kalıyor. Bu noktada, yüksek yatırım maliyetleri ve tüm teknik iş süreçlerini karşılamayacak çok sayıda firma ya pazardan çekilmek durumunda kalacak ya da satın almalarla başka büyük yapılara dahil olacaklar. Ayrıca global markaların ödeme sistemleri sektörüne giriş yapacağını öngörüyoruz. Tüm bunlar düşünüldüğünde, ilk bakışta sektörde küçülme yaşanıyor gibi görülse de resmin bütününe baktığımızda ekonomiye hareketlilik getirecek bir büyüme yaşanacak.

Ödeme yöntemleri çeşitliliği anlamında ise, önümüzdeki dönemde kredi kartı bazlı değişik cüzdan ve sadakat kartı uygulamaları olacak. Bunun yanı sıra, ödeme sistemlerinin entegre edildiği değişik tahsilat çözümlerinin oluşacağını öngörüyoruz. Burada son olarak Paraşüt ile yaptığımız çalışma iyzico’nun sektöründe ortaya koyduğu ilklerden biri oldu. iyzico’nun etrafında değişik iş modellerine ve niş alanlara hitap eden farklı girişimler oluşacaktır. Bu trendi güçlendirerek, iyzico eko sistemini oluşturabileceğimize inanıyoruz.

Mobilitenin etkisi artmaya devam edecek

E-ticaret ve ödeme sistemleri sektörlerinde mobilitenin etkisi artarak devam edecek. Türkiye’de kişi başına ortalama 2,4 adet kredi kartı düşüyor. Bu da yaklaşık 23 milyon kişinin kredi kartı kullandığı anlamına geliyor. Bunların arasından 10 milyon kişi yani neredeyse yarısı İnternet’ten alışveriş yapıyor. İnternet kullanan fakat İnternet’ten alışveriş yapmayan kitle epey büyük. E-ticareti yaygınlaştırmak için kredi kartlarının yanı sıra başka ödeme çözümlerini, örneğin EFT ve havale gibi klasik ödeme çözümlerini de e-ticarete uyumlu hale getirmek gerekiyor. Bundan sonraki adım ise mobil cihazlardan alışveriş yapmayı çok daha kolay hale getirmek olmalı. Mobil cihazlardan alışveriş yapmaktan ziyade değişik gün içerisinde yaşanan “problemleri” çözen uygulamalar yaygınlaşacaktır. Mobil alışveriş deneyimini kolay ve akıcı tutan siteler mobil oranlarını yükselteceklerdir.

Online harcamaları artırmak için ödeme yöntemleri gelişmeli

Türkiye’de e-ticaret için tercih edilen ödeme sistemleri arasında, kartlı ödemeler yoğun bir biçimde kullanılıyor. Nisan 2014 rakamlarına göre 57,2 milyon kredi kartı ve 100,8 milyon banka kartının kullanılmasından kaynaklı olarak e-ticaret için yüzde 93’lük oranda kartlı ödeme sistemleri ön plana çıkıyor. Kredi kartları ise yüzde 68’lik payı ile taksitlendirme yapan sadakat kartları ve %32’lik pay ile tek çekim Master / Visa kartları olarak kendi bünyesinde ikiye ayrılıyor. Türkiye, Avrupa içerisinde Birleşik Krallık’tan sonra en fazla kart kullanım oranına sahip 2. ülke konumunda.

Buna karşın, kart kullanımına paralel olarak online alışveriş yapan kullanıcı sayısı hala yüzde 1,5 civarında. Online alışveriş oranı İngiltere ve ABD’de ise yüzde 8-10 civarında. Türkiye’de bu noktaya gelmek için öncelikle alternatif ödeme yöntemlerine önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurtdışında bir ödeme işleminde ortalama 5-8 arası ödeme yöntemi sunulurken, Türkiye’de neredeyse sadece kredi kartıyla yetiniyoruz. Türkiye’deki e-ticaret payını ve kullanıcı alışkanlığı artırmamız gerekiyor. iyzico olarak, alternatif ödeme tarafında üstünde çalıştığımız değişik projeler var. Bunları önümüzdeki sene içinde paylaşacağız.

 iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics