Dosya 2015 yılı teknoloji gündemi 05 OCAK 2015 / 09:55

Yazıcı sektörü mobil ve bulut ile büyüyecek

TÜBİSAD’ın yaptığı 2014-2015 Bilişim sektörü değerlendirmesine göre, Türkiye’de 2014 yılında akıllı telefon sektöründe yüzde 15 büyüme kaydedildiği ve bu büyümenin gelecek yıl daha da artacağı bekleniyor. Tablet ürünlerinde de benzer oranlarda pazar büyümesi öngörülüyor.

Brother olarak, iPrint&Scan gibi mobil yazdırma yazılımlarını ürünlerimize entegre ederek teknoloji sektöründeki mobil mecralara eğilimi öngörmüş ve hazırlıklarımızı yapmış durumdayız. Böylelikle mobil tarafındaki büyümeye paralel olarak çözümler üretmiş durumdayız.

Smithers Pira’nın açıklamasına göre 2008-2018arasında dünyada ofset baskı sektöründe yüzde 10,2 düşüş, dijital baskı tarafında ise yüzde 68.1 büyüme kaydedileceği tahmin ediliyor. Bu araştırma şimdiye kadar doğruluğunu göstermiş gibi görünüyor. Yapılan bir çok araştırma gösteriyor ki, tüm teknolojik gelişmelere ve online platformların büyümesine rağmen yazıcı ihtiyacı her geçen gün azalmak yerine artmakta. Eskiye oranla bilgiye daha kolay ulaşıyoruz. Veri pazarının öne çıkmasıyla verileri yazdırma ihtiyacının da paralel olarak büyüdüğü kaydedilmiş. Faturalar, fotoğraflar, gönderi etiketleri, uçak biletleri, sanatsal aktiviteler gibi birçok alanda hala basılı kopyaya ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla yazıcı sektöründeki rekabet kıyasıya devam ediyor. Günümüzün trendi olan evde çalışma sistemi küçük seri yazıcıları ön plana çıkartıyor. Bunun yanı sıra birçok büyük şirketin evden çalışmaya olanak verdiği bilinen bir gerçek. Bulut uygulamalarının yazıcılarla uyumluluğu sayesinde evinizin rahatlığında ofisinizdeki yazıcıdan çıktı alabiliyorsunuz. Kısacası yazıcılara erişim hem mobil hem bulut uygulamalar sayesinde eskisinden daha kolay ve bu da yazıcı kullanım yelpazesini genişleten bir faktör. Türkiye’nin de yazıcı sektöründe benzer gelişmeler göstereceğini öngörüyoruz.

Brother Satış ve Pazarlama Müdürü Ercan Temel

 
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics