Dosya 2016'ya Teknoloji Bakışı 27 ARALIK 2015 / 10:21

Bulutlar her yeri kaplıyor

Günümüzün en önemli teknoloji trendlerinden biri olan bulut, artık hayatımızın her anında karşımıza çıkıyor. Donanım maliyetlerini ciddi anlamda düşürmeye olanak sağlayan bulut teknolojileri kendine kurumsal alanda yer bulurken son kullanıcıların da ilgisini çekiyor.

Şirketlerde bulut kullanımı artıyor
Dijitalleşme hızının günden günde arttığı günümüzde bilişimden uzak kalan şirketler, bilişimin sağladığı avantajlardan faydalanamıyor ve rekabet gücü geride kalıyor. İş verimliliğini büyük ölçüde artıran dijitalleşmeyi, daha küçük maliyetlerle, daha kolay kurulumlarla gerçekleştirmek de bulut teknolojileri sayesinde sağlamak mümkün. Günümüzde kurumlara bulut hizmeti veren çok sayıda şirket bulunuyor.
Bulut kullanımı Türkiye’de günden güne daha iyi anlaşılıyor ve her geçen gün daha fazla şirket bulut teknolojisinden faydalanmaya başlıyor. Kullanım oranları henüz gelişmiş ülkelerin gerisinde olsa da en hızlı adapte olunan bilişim konularından biri olmayı başardı.
Peki şirketler neden bulut bilişimi tercih ediyor? Aslında bunun pek çok sebebi bulunuyor. Bulutun kurumlara sağladığı en büyük avantaj, belki de ilk kurulum maliyetine ihtiyaç duyulmaması. Kurumların dijitalleşmesinin önündeki en büyük engel olan ilk kurulum / donanım maliyetinin buluta geçişte bulunmuyor olması, kurum yöneticilerinin bu konuya daha sıcak bakmasına sebep oluyor. Ölçeklendirilebilirlik de bulut bilişimi çekici kılan noktalardan birisi. Bir sunucu yatırımı yapıldıktan sonra duruma göre bu sunucu ihtiyaçlara fazla veya az gelebilir. Bu durumda ya yeniden yatırım ve kurulum / ekleme gibi süreçlerle uğraşmak gerekiyor, ya da zaten gereksiz bir mali yükün altına girilmiş oluyor. Bulut bilişimde ise “vana” istendiği kadar açılıp kısılabiliyor. Gerek depolamada, gerek bant genişliğinde, gerekse işlem gücünde istenen değişiklikler kısa sürede, uğraşsız ve maliyetsiz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Hibrit bulutun yükselişi
2016’da öne çıkacak konulardan biri hibrit bulut yapısı olacak. Hibrit bulut, bulut teknolojisinin nimetlerinden faydalanırken aynı zamanda kapalı yapı bulutların da entegre edilmesi anlamına geliyor. Yani biraz önce bahsettiğimiz “outsource” edilmiş veri işleme, depolama işlemlerinin bir kısmını kurumun kendi bulutu üzerinden gerçekleştirmek anlamına geliyor. Kapalı ve açık bulut sistemleri birbirlerine entegre bir şekilde çalışırken, çok önemli verilerin kurumun kendi bulut sistemi üzerinde tutulup işlenmesi sağlanabiliyor. Ayrıca uzak noktadaki açık bulut sistemiyle arasındaki gecikme süresi de ortadan kalkmış oluyor. Bu iki yapının birbiriyle birleştirilmesi, her iki sistemin avantajlarından maksimum düzeyde yararlanılırken risklerin ve olumsuz noktaların minimum seviyeye inmesini sağlıyor.

Tüketici tarafında bulut
Bulut teknolojilerinin genel olarak insanlar tarafından bilindiği taraf ise her teknolojide olduğu gibi tüketici tarafında. Teknolojiyle ilişkisi orta seviyede, hatta giriş seviyesinde olan bireyler bile bulut teknolojisinin nimetlerinden belki farkında olarak, belki de farkında olmadan faydalanıyor. Örneğin Spotify hizmetini ele alalım. Spotify kullanıcıları aylık belirli bir ücret ödeyerek buluttaki çok sayıda müzikten faydalanıyorlar. Böylece hem akıllı cihazlarında veya bilgisayarlarında müzik depolamak zorunda kalmıyorlar, hem de en güncel parçalara da hiçbir çaba sarf etmeden anında ulaşabiliyorlar. Bulut müziğin tek dezavantajı artan veri trafiği oluyor ki pek çok kullanıcı, sağladığı faydaları göz önünde bulundurarak veri trafiğini göz ardı edebiliyor.
Teknoloji tüketicisi tarafında bulutun önündeki en büyük engel ise ihtiyaç duyulan yüksek bant genişlikleri. Spotify’da müzik dinlemek için Türkiye’deki bant genişlikleri yeterli olsa da BThaber’in daha önceki sayılarında değindiğimiz Cloud Gaming gibi teknolojilerden faydalanabilecek internet bağlantıları, son kullanıcıların erişebileceği bir fiyat aralığına ulaşmış değil. Bulut oyun gibi daha yüksek bant genişliği isteyen bulut servislerinden faydalanabilmemiz için gereken internet atılımının 2016’da gerçekleşmesi hepimizin umudu. Yoksa 1 Mbps gönderim hızıyla ve 75 GB adil kullanım kotasıyla bulut bizim için hayal.
ETİKETLER : 1052 bulut bilişim