Dosya 2018 Teknoloji Trendleri 30 ARALIK 2017 / 10:46

BT’de 2018 gündemi

Dell Technologies, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, IoT ve bulut bilişimin 2018 yılında yaşamlarımızı nasıl değiştireceği konusundaki öngörülerini açıkladı. İnsanların ve makinelerin birbiriyle daha yakın çalışacağını belirten Dell EMC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika'dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mohammed Amin, öngörülerini şöyle sıraladı:
 
1. Yapay zeka, hızla ‘düşünecek’: Gelecek yıllarda yapay zeka, sadece veri düzenlemede değil veriye göre harekete geçmede harcanan zamanı kısaltacak.
2. Nesneler giderek akıllanacak: 2018 itibariyle IoT’nin hayat verdiği şehirleri, işletmeleri, evleri ve taşıtları daha da fazla göreceğiz. Her nesne akıllı hale gelecek.
3. Artırılmış gerçeklik gözlükleri hayatın parçası olacak: Bugün inşaat işçisi, mimar ve mühendis ekipleri; tek bir proje görünümü üzerinden yapıları görselleştirmek, çalışmalarını koordine etmek için artırılmış gerçeklik gözlükleri kullanıyor. Bu tarz uygulamaları özellikle oyun ve eğlence sektörlerinde daha fazla göreceğiz. 
4. Şirketler müşterilerini daha iyi anlayacak: Şirketler müşterilerin davranışlarını makine öğrenimi ve yapay zeka sayesinde daha doğru belirleyip bu doğrultuda hizmet sunmaya başlayacak.
5. Sanal gerçeklik, önyargılara karşı: Gelecek on yıl içerisinde sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojiler, insanların da duygularından ve önyargılarından bağımsız hareket etmesine yardımcı olacak.
6. Medya ve eğlence, e-spor ile yenilenecek: 2018’de sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanımının artmasıyla e-spor da ana akım haline gelecek. Bu teknoloji sayesinde belirli bir fiziksel yeterliliğe veya güce sahip olmadan başarıya ulaşmak mümkün.
7. Mega-bulut yolculuğu zamanı: Bulut teknolojisinden bir sonraki adım, yani birden çok bulutun uyumlu ve bütüncül bir şekilde çalışacağı mega bulut teknolojisine geçiş başlayacak. Mega bulutu oluşturmak için çoklu bulut inovasyonlarını hayata geçirmek gerekecek.
8. Öncelik siber güvenlik: Makinelerle giderek artan ilişkiler göz önüne alındığında, yaşanan ufak aksaklıklar büyük sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle uluslararası şirketler, siber güvenlik araçlarına ve teknolojilerine öncelik verecek.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics