Dosya 2018 Teknoloji Trendleri 30 ARALIK 2017 / 16:32

CIO’LARIN İŞİ 2018’DE DE ZOR OLACAK

Radore’ye göre, 2018 yılında CIO’ların ajandalarını ve iş yapış modellerini gözden geçirmeleri önemli. Böylece yeni yılda kendilerini bekleyen zorluklarla başa çıkabilecekleri iş ortamını sağlayan CIO’lar, 2018’de şirketlerin en önemli rollerinden birini üstlenmeye devam edecekler. Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı’ya göre, yeni yılda da CIO’ları çok karmaşık bir ajanda bekliyor, ama bu karmaşanın çoğu teknik konulardan kaynaklanmıyor. İşleri genel olarak düşünmeye yeterince vakit ayıramamak, yaratıcı işler ortaya koymakta zorlanmak, ekibine liderlik etmek gibi zorluklar her geçen gün CIO’ların gündemini meşgul edecek. Abalı’ya göre, CIO’ların yüzleşmesi gereken olası sorunlar şöyle:
 • Dijital dönüşüm ile birlikte teknoloji, günümüzde işletmelerin temel önceliği. Şirketlerin dönüşüm sürecini yöneten CIO’ların yönetimde daha aktif rol oynaması da bu nedenle gerekli. 
 • Yapay zekâ gibi yeni nesil teknolojiler veri analizi uzmanlarına ve dijital yeteneklere sahip çalışanlara yönelik ihtiyacı artıracak. CIO’lar da bu paralelde insan kaynağı tercihleri yaparak ekiplerini büyütecek. 
 • Yeni nesil çalışanları teknolojik olarak tatmin edecek altyapıların ve son kullanıcıya yönelik cihazlarının temin edilmesi şart. Ayrıca çalışanların kendi cihazlarıyla iş süreçlerine dâhil olması da uç nokta güvenliğine yoğunlaşma gerekliliğini beraberinde getirecek. 
 • Otomasyon ve tek düze işlerin ötesinde, CIO’lardan beklentiler her geçen yıl artıyor. Rutin işleri yoluna koyarak yaratıcılığa zaman ayırmak ve katma değerli hizmet modelleri geliştirmek önem kazanırken, bu da sorunsuz altyapı ve güvenilir iş ortakları gerektirecek.
 • Veriyi içgörüye dönüştürecek yapıların kurulması paralelinde, rekabette avantaj sağlayacak kaynağın da CIO’lar tarafından sağlanması beklenecek. Yani büyük veri kavramı ve veri analitiği her sektörden farklı işletmelerin ilgi alanına girecek.
 • Siber güvenlik, CIO’ların odak noktası olacak. Saldırı katmanlarının çeşitlenmesi, geleneksel önlemlerin yanında yenilikçi yaklaşımları da zorunlu kılacak. Siber saldırıları engellemek için sağlam güvenlik katmanlarının tasarlanması ve uygulanması CIO’ların vaktini alacak ve güvenilir iş ortaklarıyla çalışmaları, kendi gelecekleri için de faydalı olacak.
Bulutta bunlara hazır olun!
Radore, 2018 yılında bulut bilişime olan eğilimin hem Türkiye’de hem de dünyada artacağını belirtti. IoT, video içeriklerin artışı ve sanal gerçeklik gibi teknolojilerle verinin katlanarak arttığına dikkat çeken Radore Veri Merkezi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol, “Her yıl şirketlerin verisi ortalama iki katına çıkıyor. Bunca veri miktarı sebebiyle bulut bilişimin önemi de artacak. 2018 yılında bulut bilişim hizmetlerine olan ilginin her zamankinden fazla olmasını bekliyoruz” dedi. Zeki Kubilay Akyol, 2018 yılında beklenen bulut bilişim eğilimlerini şöyle sıraladı:
 • Hizmet olarak yazılım (SaaS), altyapı ve platform harcamaları artacak.
 • Veri merkezlerinde sunulan depolama kapasitesi artacak.
 • IoT ve yapay zekâ (AI) gerçek zamanlı veri ve bulut bilişim kullanımını tetikleyecek.
 • Daha fazla içerik dağıtım ağı kullanılacak.
 • Makine öğrenimi yaygınlaşmaya devam edecek.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics