Dosya 2018 Teknoloji Trendleri 30 ARALIK 2017 / 16:48

Kendinizi yenilediğiniz ölçüde ayakta kalacaksınız!

Gartner'ın tahminlerine göre, yapay zeka ve IoT, gelecek birkaç yıl içinde bazı pazarları tamamen değiştirecek. Web sitelerini görsel ve sesli aramayı destekleyecek şekilde yeniden tasarlayan markalar 2021'e kadar e-ticaret gelirlerini yüzde 30 artıracak. 2020'ye kadar ise yeni elektronik ürün tasarımlarının yüzde 95'inde IoT teknolojisinin yer alacağı tahmin ediliyor.
TmaxSoft'a göre de 2018'de ana bilgisayar modernizasyonu işletmeler için en önemli konulardan biri olacak. TmaxSoft, eski ana bilgisayar sistemlerinin ise bu yeni teknolojilerin kullanılmasını geciktirerek kurumların dijital çağda rekabetin gerisinde kalmasına neden olduğunu belirtiyor. TmaxSoft Türkiye Genel Müdürü İlker Saltoğlu, "Dijital teknolojiler, üzerinde durdukları her alanı temelinden sarstığı için iş modelleri eskisine göre çok daha değişken. Bu da kurum olarak kendini yeniden tanımlamayı ve değişen pazar koşullarına esnek bir şekilde ayak uydurabilmeyi sadece rekabet için değil, ayakta kalmak için de çok önemli birer beceri haline getiriyor” dedi. Saltoğlu, bu beklentiler paralelinde gereklilikleri de şöyle anlattı:
 
İlk adım modernizasyon olmalı
"Web sitelerine, gelirleri artıracak ve rekabette avantaj sağlayacak görsel ve sesli arama özelliği eklemek için şirketin BT operasyonlarına gelişmiş yapay zeka becerileri entegre edilmesi gerek. Yeni ürünlerin çoğunda yer alan IoT özellikleri ise yeni hizmetler adına kurumlara yeni fırsatlar sunacak. Uygun yazılımlara ve veri işleme becerilerine sahip olanlar bu fırsatlardan faydalanabilecek. Bu teknolojiler, önümüzdeki birkaç yıl içinde sektörleri tamamen dönüştürecek. İnternet ve mobil teknolojiler çoğu kurumu gafil avladı. Bazı devler yıkılırken, birçok iş kolu gereksiz hale geldi. Buradan çıkarılacak ders; yeni duruma daha uyumlu rakipler ortaya çıktıkça, hızlı hareket edebilen ve rekabet imkanı veren altyapıların kullanılması gerektiği. Eski ana bilgisayar sistemleri, BT konusunda zamanı geçmiş bir yaklaşıma sahip olduklarından kurumları ağırlaştırıyor. Bu nedenle, modern iş dünyasının dinamizmine ayak uydurabilmek için ilk adım modernizasyon."
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics