Dosya 4.5G ve M2M 30 NİSAN 2016 / 08:28

4.5G Türkiye’de dijital spor dünyasının gelişiminde çok önemli bir rol oynayacak

Perform Türkiye ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Emre Uğurlu
 
Son araştırmamız, Türkiye’de 21 milyon aktif sporsever olduğunu ve bunların da yüzde 68’inin sporu mobil cihazlardan takip ettiklerini göstermişti. Buna ek olarak, sporseverlerin yüzde 74’ü, televizyonda spor içeriği izlerken bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi ikinci bir ekran daha kullanıyor. 4.5G’nin bu oranlarda önemli artışlar sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca katma değerli servislerle yeni iş modellerinin gelişmesinde ve dijital sporun ekonomik olarak büyümesinde de 4.5G’nin rolü büyük olacak. Yurtdışında sıklıkla gördüğümüz, sadece internet üzerinden ve mobil olarak yayın yapan TV şirketlerinin sayısının artmasını, sporseverlere yönelik yeni dijital ürün ve hizmetlerin geliştirilerek kullanıma sunulmasını bekliyoruz.
4.5G, taraftarların kendilerini tamamen maçın içinde hissetmelerini sağlayacak birçok teknolojiyi mümkün kılıyor. Örneğin, 4.5G ve WiFi bağlantılı stadyumlarda maç önünde, maç esnasında ve maç sonunda kullanıcılara özel yayınlar ve videoların paylaşılacağı uygulamalar ile kullanıcıların maç izleme deneyimlerinde olumlu yönde farklılıklar olabilir. Maçların önemli anları ve tartışmalı pozisyonları, özel kameralar ile farklı açılardan sunulabilir. Yurtdışındaki örneklerde olduğu gibi, stadyumlar için geliştirilecek mobil uygulamalarla, taraftarların en kısa yoldan stadyuma ulaşması, park yeri için rezervasyon yaptırması, kullanması gereken kapıyı ve hangi koltuğa oturacağını öğrenmesi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Taraftarlar, yine bu mobil uygulamaları kullanarak koltuklarına yiyecek içecek siparişi bile verebilirler.
4.5G, 3G ile hayatımıza giren, ‘her an her yerde maç izleyebilmek’ kavramını çok daha gelişmiş bir biçimde sunacak. Her şeyden önce, yüksek kaliteli maç yayınlarını mobil cihazlarımızdan kolayca takip edebileceğiz. İngiltere’deki yayıncı kuruluşun, gelecek sezondan itibaren Premier Lig’i sosyal medya kanallarından yayınlayacağını duyurması da bu teknolojinin habercisi oldu. Ek olarak, internet ve mobil yayın maliyetinin görece daha düşük ve daha hızlı olması, dünya üzerindeki alternatif sporların her bölgeden izlenmesinin de önünü açabilir. Sporseverler, televizyondan yayınlanmayan yüzlerce spor müsabakasına, mobil cihazları üzerinden istedikleri anda ulaşabilirler. Eğer servis sağlayıcılar mobil internet kota alt limitlerini 30-40 GB seviyelerine çekerlerse, maçların canlı skor uygulamaları üzerinden yayınlanması gibi seçenekler de söz konusu olabilir. 
4.5G ile gelen hız, canlı skor uygulamalarını ve bu uygulamaların sunduğu deneyimi de farklı bir boyuta taşıyacak. 3G’ye kıyasla daha hızlı açılan uygulamalar ve daha hızlı güncellenen ekranlar, Mackolik canlı skor uygulaması gibi, verdiği hizmetin hızı saniyelerle ölçülen uygulamaların kullanılmasını daha da kolaylaştırıyor. Bu sayede, bahis oynayan sporseverlerin bu tür uygulamaları kullanma eğiliminin daha da artması bekleniyor. Benzer bir şekilde, canlı görsel anlatım, canlı istatistik ve canlı metin anlatımı gibi içeriklerin güncellenmesi önceki döneme göre daha hızlı olduğu için, bu kaynakların mobil durumdayken kullanıcılara verdiği hizmetin kalitesi de artmış olacak. Hız, maç sırasında canlı skor uygulaması üzerindeki mesaj panosu aracılığıyla birbirleri ile mesajlaşan ve maçı yorumlayan kullanıcıların deneyimlerini de olumlu etkileyecek. Daha hızlı güncellenen mesaj panoları sayesinde yazışmalar arasındaki süre de kısalacak ve sporseverler arasındaki iletişimin hızı artacak.
 
Oyuncular ve kulüpler de yararlanacak
4.5G teknolojisi sporseverlerin yanı sıra kulüplere ve sporculara da yarar sağlayacak. Sporcuların antrenmanlardaki performans ve sağlık verileri, kulüp dışındaki ilgili birimlere çok hızlı bir şekilde iletilebilecek. Sporcunun harcadığı efordan, nasıl daha verimli olabileceğine kadar birçok farklı alanda toplanan detaylı veriler, daha bilimsel metotlarla antrenmanlar yapılabilmesini ve sporcu sağlığının korunması konusunda daha olumlu adımlar atılabilmesini sağlayacak. 4.5G, veri depolamanın daha geniş ölçeklere yayılmasının ve bu verilerin mümkün olan en yüksek hızda gerekli mecralara ulaşmasının da önünü açabilir. Sakatlanan bir oyuncunun belirli bir zaman aralığındaki tüm fiziksel verileri, doktoru ile en hızlı şekilde paylaşılabilir. Kalp rahatsızlıklarından kaynaklanan sağlık problemleri de erken teşhis edilerek çözülebilir. UEFA’nın maç içinde oyuncuların sağlıklarına ilişkin verilerin takip edilmesini yasaklaması sebebiyle bu çalışmalar şu an maç esnasında yapılamıyor ama ilerleyen dönemde kuralların değişmesi yeni uygulamaları da beraberinde getirebilir.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics