Dosya Adım Adım Çevreci BT 09 ARALIK 2017 / 20:33

Çevreci bakış BT sektörünün öncelikleri arasında

Dünya genelinde hava kirliliği, iklim değişikliği, ormanların tahrip edilmesi, türlerin soylarının tükenmesi, toprak erozyonu, aşırı nüfus artışı ve çarpık kentleşmeye bağlı olarak ciddi çevre sorunları yaşanıyor. Çevreci bakış açısı 1970’lerden itibaren tüm dünyanın gündeminde. Türkiye’de ise bu bilincin 1990’lardan sonra ortaya çıktığını belirten CBKSoft Genel Müdürü Salih Kanlı, çevreci bakış açısının önümüzdeki dönemde BT sektörünün öncelikleri arasında daha çok yer alacağını söylüyor. Daha yeşil bir dünya için herkese sorumluluklar düştüğünü belirten Salih Kanlı, “Geliştirdiğimiz teknolojiler ile bu anlamda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimiz için gururluyuz. enVision ile ‘En Yeşil Ofis’ konseptine geçen 20 ayrı ülkeden 300’den fazla kurumsal müşterimize doğamıza gösterdikleri duyarlılıktan ötürü; ülkemiz, gezegenimiz ve gelecek kuşaklar adına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.
CBKSoft olarak 2004 yılından bugüne Elektronik Belge Yönetim Sistemleri (EBYS) konusunda yazılım çözümleri geliştirdiklerinin altını çizen Salih Kanlı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Doküman, Süreç ve Form Yönetim Sistemi olan enVision ile evrakla yürütülen iş süreçlerini otomatik hale geliyor, karar verme süreçlerinin hızlanıyor, işlem kuyrukları ve tamamlanma süresi kısalıyor, insan hataları ortadan kalkıyor, kurum içi iletişim kanalları daha iyi hale geliyor. Böylelikle; kesintisiz otomasyon sağlanarak, kağıt bazlı iş süreçlerinin tam entegre dijital bir ortama dönüşmesi sağlanıyor. enVision yazılımı kurumlarda dijital dönüşümü gerçekleştirmesi sebebiyle doğası gereği çevreci bir sistem. Tahmin edileceği üzere, günümüzde hala büyük ölçekli tüm kurum, belediye ve firmalarda kağıt tüketimi inanılmaz boyutlarda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre; Türkiye'de, bir ofiste kişi başına tüketilen kağıt miktarı ortalama 140 sayfa. Bu rakam finans merkezlerinde ve bankalarda kişi başına 180 sayfaya kadar çıkıyor. Özetle ülkemizde kişi başına kağıt tüketimi yılda 7 ağacın kesilmesi anlamına geliyor! Ayrıca, kağıt yapımında kullanılan su miktarı ile ofislerde kullanılan toner ve kartuş masraflarını da göz ardı etmemek gerekiyor.
Kağıt tüketiminin azaltılması konusunda herkese ciddi sorumluluklar düşüyor. Bizler de çalıştığımız her bir kurum için enVision kullanımına bağlı olarak (yapılan işlem sayısı ve üretilen elektronik belge sayısı doğrultusunda) özel bir algoritma ile hesaplama yapıyoruz. Bu hesaplama ile o kurumda kurtarılan ağaç sayısını, tasarruf edilen su miktarını, engellenen katı atık miktarını ve üretilmeyen karbonmonoksit miktarını görmek mümkün. Firma olarak vizyonlarımızdan biri de ‘Kağıtsız, çevre dostu, en yeşil ofisler’ için çözümler geliştirmek. Yakın bir gelecekte ister kamuda ister yerel yönetimlerde ister özel sektörde tüm ofisler bu konsepte geçecek ya da geçmek zorunda kalacak. Önümüzdeki dönemde çevre koruma konusunda çalışan çeşitli sivil toplum kuruluşları ile daha etkin bir işbirliğine giderek bu konuyu kamuoyunun gündemine taşımayı hedefliyoruz. Belediyeler için yaptığımız araştırmayı Üniversiteler, Kamu Kurumları ve Enerji Sektöründeki firmalar için de gerçekleştirmeyi de planlıyoruz.
 
KUTU
enVision ile En Yeşil Ofisler Araştırması sonuçları
 
CBKSoft, bu yıl içinde ‘enVision ile En Yeşil Ofisler’ araştırması gerçekleştirdi. Araştırma ile Türkiye genelindeki belediyelerin EBYS kullanımına bağlı olarak doğa korumaya sundukları katkıyı ölçtüklerini belirten Salih Kanlı, şu bilgileri verdi: “Araştırmamız sonucunda Kartal Belediyesi birinci sırada yer alırken, Altındağ Belediyesi ikinci, Kadıköy Belediyesi üçüncü, İzmir Büyükşehir Belediyesi dördüncü ve Lüleburgaz Belediyesi beşinci sırada yer aldı.
Listede yer alan diğer belediyeler ise şöyle: Adana Büyükşehir Belediyesi, Ahlat Belediyesi, Aliağa Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi, Artvin Belediyesi, Batman Belediyesi, Bozova Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Çatalağzı Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi, Eyüpsultan Belediyesi, Elazığ Belediyesi, Gölcük Belediyesi, Görele Belediyesi, Hayrabolu Belediyesi, İncesu Belediyesi, Karatay Belediyesi, Kocasinan Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Sultangazi Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Ünye Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Yalova Belediyesi.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics