Dosya Ağ Yönetimi ve Güvenlik 21 MART 2018 / 09:58

İhtiyaçlar, sahada analiz edilmeli

Zyxel Türkiye Kurumsal Kanal Satış Müdürü Ömer Erünsal

Kurumsal ağı planlarken ilk yapılması gereken, alınacak cihazları belirlemek yerine, öncelikle bir saha analizi yapmak. “Bu saha analizi esnasında binada kullanılacak bluetooth cihazlar ile, diğer Wi-Fi ağlar ile ve kablosuz telefonlar ile etkileşim oluşma ihtimalleri değerlendirilmeli, sinyal kirliliği miktarları tespit edilmeli” bilgisini paylaşan Zyxel Türkiye Kurumsal Kanal Satış Müdürü Ömer Erünsal, kullanılacak erişim noktalarının (AP) tespitinin, hangi yoğunlukta AP kullanılacağının ve konumlarının bu analiz sonucunda belirlenmesi gerektiğine işaret etti. Bu arada, kurumsal ağın kurulacağı binanın malzeme özellikleri de dikkate alınmalı. Zira, Ömer Erünsal’ın belirttiği gibi, binada kullanılan malzemenin yoğunluğuna ve duvarların kalınlığına göre kablosuz ağ sinyalinde zayıflama oluşabilir.

Bu planlamayı yaptıktan sonra, kablolama ve kablosuz erişim noktalarının konumlandırılması aşamasına geçilebilir. Çalışanların bulunacağı her noktanın kapsama alanında olduğundan da emin olmak gerek. Özel ofislerin, açık ofislerin, koridorların, veri merkezlerinin, konferans salonlarının ve sosyal tesislerin bulunduğu alanların, hatta tuvaletlerin dahi kapsama alanında olduğundan emin olmak gerektiğini vurgulayan Ömer Erünsal, şöyle devam etti:

“Kurulacak kurumsal ağın tek bir merkezden yönetilebilir olması önemli. Aksi halde, onlarca cihazın güncellemeleri ile teker teker ilgilenmek mümkün olamayacağı için ağ yönetimi ekstra iş yükü haline gelir. Standalone Access Point’ler özellikle birçok KOBİ’nin tam olarak ihtiyacına cevap veriyor ve yüksek kapasitede kablosuz internet erişimine olanak tanıyor. Bulut tabanlı Access Point’ler ise kolay kurulum, yüksek konfigürasyon, merkezi yönetim kolaylığı, 7/24 her yerden erişim imkanı gibi birçok artıyı bünyesinde barındırıyor. Pazara sunduğumuz yeni yönetim yazılımı NebulaFlex ile işletmelerin her ikisi arasında seçim yapma zorunluluğunu ortadan kaldırarak, ihtiyaçlarına özel seçim özgürlüğü sunuyoruz. Böylece işletmeler artan iş ihtiyaçları doğrultusunda kolayca bulut çözümlerine geçebiliyor.”

Her ağ için ona özgü bir çözüm inşa etmek gerek

Bazı yanlış varsayımlar ile kurumsal ağlarda yanlış yapılandırmalarla karşılaşılabiliyor. Örneğin, kablosuz alan ağı oluştururken, daha fazla AP kullanmanın daha iyi bir ağa sahip olmak anlamına geleceği varsayımı, tam tersi etkinin oluşmasına sebep olabilir. AP’lerin optimum sayıda ve mesafede konuşlandırılmak yerine, birbirine yakın konumlandırılması sinyallerin birbirini etkilemesi sebebi ile verim kaybına ve yavaşlamalara sebep olur. Yeni nesil güvenlik özellikleri sunan cihazların önemi artarken, Zyxel’in, geliştirdiği yeni nesil tümleşik güvenlik ağ geçitleri ile orta ölçekli işletmelerden, büyük ölçekli ve yüksek performans ihtiyacı bulunan kuruluşlara dek değişen kapasitelerde araçlar sunduğuna işaret eden Erünsal, gerek 2018 yılı beklentilerini gerekse kurumsal stratejilerini şöyle anlattı:

“Kurumsal ağ mimarisini oluştururken, gelişimi ve değişimi de hesaba katmak zorundayız. Çok sayıda insanın ve cihazın bağlı olacağını düşünerek kurgulamalı, ağ mimarisi oluştururken, kriptolu trafiği dahi analiz edebilen, güvenli ve güvenilir bir ağ planlamak gerek. Günümüzde kurguladığımız kurumsal ağların neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ayırt edebilecek sezgisel karar verebilme kabiliyetine, sürekli olarak öğrenebilme yeteneğine ihtiyacı var.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics