Dosya Ağ Yönetimi ve Güvenlik 24 ŞUBAT 2014 / 08:30

Kendi cihazını getir ama tehdidini getirme

Nesnelerin interneti, kendi cihazını getir kavramlarının ağ yönetimi ve güvenlikteki çözümü SDN olarak görülüyor. Birçok araştırma şirketinin yanı sıra sektörün önemli markalarında da yazılım tanımlı ağ (SDN) kavramı öne çıkıyor.

Yeni nesil ağ ihtiyaçları, geleneksel yönetim ve güvenlik çözümlerinin karşılayamacağı bir duruma geliyor.
Veri merkezleri ya da kurum içi iletişimde kullanılan araçlar hızla gelişirken ağ yönetimi ve güvenliği için SDN ile birlikte yeni bir dönem başlıyor.
Kendi cihazını getir (Bring your own device) kavramıyla birlikte ağ yönetimi ve güvenliğinde CIO’ların işi daha da zorlaşıyor. Kablosuz ağlara bağlantı kurmak isteyen cihazların sayısı arttıkça çözüm bulmakta zorlanan BT yöneticileri, tüm ağları sürekli görüntüleyebildiği, güvenlik açıklarının anında tespit edilebildiği akıllı çözümlere ihtiyaç duyuyor. Ayrıca nesnelerin interneti (internet of things) kavramı da BT yöneticilerinin işlerini zorlaştıracak.
2020 yılına kadar nesnelerin interneti (Internet of Things) ve her şeyin interneti (Internet of everything) gibi kavramların hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geleceğini göreceğiz. Birçok bilim kurgu kitabında karşımıza çıktığı üzere araştırma şirketleri de öngörülerinde bu kavramlara yer veriyor. IDC’nin öngörülerine göre, 2020 yılında 30 milyar uç noktadan internete otonom olarak bağlantı sağlanacak ve bu alanda 8.9 trilyon dolarlık bir piyasa oluşacak.
Tüm bu yeni alanlardaki güvenlik ve yönetim nasıl sağlanacak? Bu haftaki dosyamızda bu sorunun cevabını sektör temsilcilerinden almaya çalıştık.
ETİKETLER : Sayı:960

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics