Dosya Akıllı Şehirler 23 MART 2015 / 09:20

AKILLI ŞEHİRLER ANCAK FİBER OPTİK ALTYAPI İLE MÜMKÜN

‘Akıllı Şehir’ kavramını şehir sakinleri için günlük yaşamı, yerel ve merkezi yönetimler için de yönetim sürecini kolaylaştıracak, konforu, güvenliği, verimliliği artıracak uygulamalar bütünü olarak görebiliriz.

Teknolojinin günlük yaşamı kolaylaştırma özelliğinin en somut ve kapsamlı uygulamalarını akıllı şehir ve akıllı evler için atılan adımlarda görüyoruz. Bu tasarımın en önemli unsurlarından biri güçlü altyapı, diğeri ise bu altyapı üzerinde çalışacak ürün ve hizmetler. Bu iki başlık da birbirini destekleyen bir süreç içerisinde gelişiyor. Uygulamalar ortaya çıktıkça ve kullanıcı sayısı arttıkça, bu uygulamaların oluşturduğu trafiği destekleyecek altyapıya duyulan ihtiyaç artıyor. Altyapı geliştikçe daha kapsamlı ve verimli ürün ve hizmetler geliştirilebiliyor. Bu tasarımın hayatımıza somut yansımalarını; sağlıktan eğitime, güvenlikten çevre korumasına uzanan geniş bir yelpazede görmek mümkün.

İş birliklerimizi derinleştirmek istiyoruz

Turkcell Grubu olarak Türkiye’yi iletişim teknolojilerinde dünya ligine çıkaracak altyapı çalışmalarına ve bu altyapı üzerinde çalışacak ürün ve hizmetlere yatırım yapmak en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor. Turkcell Superonline’da fiber yatırımlarına dünya ile aynı dönemde, 2008 yılında başladık. Bugüne kadar 2,7 milyar TL’lik yatırımla, 2,1 milyon ev ve iş yerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmetini ulaştırdık. Hâlihazırda 14 ilde evlerin kapısına kadar ulaşan fiber ağımız ile belediyelerin altyapı yatırımı yapmadan sayısal kentler oluşturmasına imkân sağlıyoruz. Bu kapsamda; İstanbul, Antalya, Bursa, İzmir, Gaziantep, Adana gibi şehirlerde belediyelerle iş birliklerimiz mevcut. Bu iş birliklerini derinleştirmek ve yeni şehirlerde de benzer iş birliklerine gitmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2020 yılına gelindiğinde internete bağlı cihazların sayısının 50 milyarı bulması; 4 kişilik bir ailenin evinde 50 tane cihazın birbiriyle konuşması bekleniyor. Böyle bir durumda oluşacak muazzam veriyi taşıyacak altyapı da yine fiber optik altyapı olacaktır. Fiber altyapı hem sabit tarafta hem de bu yıl içerisinde ülkemizde hizmete girmesi beklenen 4G ile mobil tarafta çok önemli role sahip. Bu yüzden bu alanda yatırımlarımıza aynı hızla devam ediyoruz. Geleceğin akıllı şehirlerde olduğunu; akıllı şehirlerin gerçek anlamda hayata geçirilebilmesinin de ancak fiber optik altyapılarla mümkün olacağını her fırsatta vurguluyoruz.

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan

 

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN