Dosya Akıllı Şehirler 23 MART 2015 / 09:21

HAYATLARIN KAYBOLMADIĞI ŞEHİRLER ‘AKILLI’ OLABİLİR

Şehirleşmenin; trafikten altyapı sistemlerine, yerleşim alanlarından alışveriş merkezlerine kadar bir plan içerisinde sağlanması gerekiyor.

“ ‘Akıllı Şehir’ kavramından ne anlamalıyız? ‘Akıllı Şehir’ tasarımının bileşenleri neler olmalı? Bu tasarımda BT’den ne şekilde yararlanmalıyız?” sorularına yanıt vermek için öncelikli olarak ‘akıl’ ve ‘şehir’ kelimelerini tanımlamamız gerekiyor. Akıllı olabilmek için, insanda da olduğu gibi tüm bilgilerin beyinde toplanıp bu bilgiler sayesinde anlık kararlar verebilecek ve geleceği yönlendirebilecek özelliğe sahip olmalısınız. Bir şehrin akıllı olabilmesi için şehirde yaşayan insanların hayatını kolaylaştıran, can ve mal güvenliğini sağlayarak huzur veren, geleceğini korumak için kaynak kullanımını optimize eden ve çevreye verilen zararları en aza indiren sistemler olmalı. Şehirler, insanlardan, insanların bulunduğu ev, iş yeri, alış-veriş, eğlence ve dinlenme mekânlarından oluşmakta. Şehir insanı bir yere ulaşmak için değişen taşıma vasıtaları kullanarak zamanının çoğunu trafikte harcıyor.

 

Akıllı trafik sistemleri akıllı şehirlerin olmazsa olmazı  

Günümüzde şehir hayatının hızı ve artan nüfusu, hepimizi yoğun trafikle baş başa bırakıyor. Trafik gündelik yaşantımızda zamanın büyük bir bölümünü kaybetmemize sebep oluyor. Üstelik trafik akışı güvenlik açısından da büyük önem taşıyor. Trafik ihlallerinin azalmasına paralel olarak kaza oranlarında da düşüş görülüyor. Ancak trafik akışının düzenli ve güvenli olduğu, zamanların ve her şeyden önemlisi hayatların kaybolmadığı şehirler akıllı olabilirler. Bu vizyonla, ölüm ve yaralanmaların en önemli sebebi olan trafik kazalarının azaltılmasının akıllı şehirlerin ilk şartı, dolayısıyla da akıllı trafik sistemlerini akıllı şehirlerin olmazsa olmazı olarak görüyoruz. Akıllı trafik sistemleri, düzenli ve güvenli trafik akışı, seyahat sürelerinin kısalması ve bu sayede bireyler için zaman tasarrufu sağlıyor. Trafikte daha az zamanın geçmesi de yakıt tasarrufu demek oluyor.  Yakıt tasarrufu ayrıca konunun ekonomik boyutunu da gözler önüne seriyor. Üstelik akıllı trafik sistemleri trafikte kalınan süreyi azaltması sayesinde, yakıt tüketimine paralel olarak karbon salımının azalması ve daha temiz bir çevre oluşmasına olanak sağlıyor.

ekin Technology Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics