Dosya Akıllı Şehirler 23 MART 2015 / 09:25

İZMİR ARTIK ÇOK DAHA GÜVENLİ

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün Komuta Kontrol Merkezi, Acil Durum Yazılımları ve 15 farklı uygulama bütünleştirilerek kullanıma hazır hale getirildi.

 

İzmir Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü, tümüyle bütünleşik bir Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ile İzmir’de yaşayan 4 milyonu aşkın sakininin güvenliği için önemli bir adım attı. Şehir çapında 150 noktada izleme, 155 acil çağrı yönetimi, kamu kurumları ile bütünleştirme gibi farklı yapıları tek çatı altında toplayarak yöneten acil durum müdahale sistemini hayata geçirdi. 2012 yılında Atos olarak başlattığımız pilot uygulamayla; projede 2013 yılında 1.9 dakika olan olaya müdahale tepki süresi, 2014 yılında 1.6 dakikaya indi. Atos’un kurduğu sistem ve iş süreçlerindeki geliştirmeler sayesinde, sadece Türkiye’de değil, Avrupa’daki benzerleri arasında en gelişmiş sistemlerden biri İzmir’e kazandırılmış oldu.

Emniyet birimlerinin olaylara müdahale ve operasyon yetkinlikleri önemli ölçüde artıyor

Atos, öncelikle 245 komuta ve kontrol merkezi çalışanının kullanımına sunulmak üzere, acil durum müdahale yeteneği, taktik ve stratejik açıdan geliştirilmiş bir sistem hazırladı. Komuta kontrol yazılımı, kendisine bağlı tüm bütünleşik uygulamalardan eş zamanlı Coğrafi Veri Sistemi, araç lokasyonları, gelen telefonların adres veya lokasyon bilgileri, 112 sistemi ile bütünleştirme gibi tüm verileri derleyerek yöneticilerin önüne eş zamanlı olarak getiriyor. Bu sayede Emniyet birimlerinin olaylara müdahale ve operasyon yetkinliklerini önemli ölçüde arttırıyor. İzmir ilinde KGYS projesi kapsamında Atos tarafından döşenen 180 km fiber optik kablo, kurulan 16 pop noktası üzerinden, 150 izleme ve plaka tanıma direğindeki görüntüler geniş bantla Komuta Merkezi’ne taşınıyor. Devreye girdiği günden bu yana İzmir KGYS’de, 485 milyonun üzerinde aracın kaydı ve fotoğrafları sistemde kayıpsız olarak arşivlendi. Bunun dışında, hem İzmir özelinde, hem de ülke çapında aranan araçlar, farklı önceliklendirmelerle birlikte takip edilmeye ve gerektiğinde, müdahale için istenilen birimlere anlık bildirimde bulunmaya başlandı. Araç tanıma kameralarından gelen verilerin, komuta merkeziyle anında paylaşılması için geliştirilen uygulama sayesinde, kara listeye alınmış araçların tespitinin ardından hızlı müdahale imkânı sağlandı. Artık tespit edilen araçların konum bilgileri, anında sahadaki görevli birimlerle paylaşılıyor; üstelik 300 polis aracının konum bilgileri komuta merkezi tarafından takip edildiği için, tespit edilen araca en yakın güvenlik birimi olay yerine yönlendiriliyor. Acil durum merkezine gelen çağrılara hızlı müdahale için de çözümler geliştirildi. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü de İzmir Emniyeti’nin değişen teknolojik yüzüyle ilgili şunları kaydediyor: "Artık tüm bileşenler birbiriyle haberleşebiliyor. Bu sayede şehir sakinlerimizin yaşamlarını etkileyen güvenlik sorunlarının tümüne çok daha kısa sürede çözüm sunabiliyor, İzmir’i çok daha güvenli bir yer yapıyoruz. Artık tamamen btünleşik, kamusal güvenlik tehditlerine daha hızlı müdahale etmemizi sağlayan ve dolayısıyla halkın bize güvenini arttıran bir güvenlik ve acil durum müdahale sistemimiz var."

İzmir Emniyeti acil durum çağrılarına daha etkin müdahalede bulunuyor

İzmir’de kurduğumuz yüksek teknoloji ve yedekli altyapı sayesinde bugüne kadar geçen 30 aylık sürede 3 milyonun üzerinde ihbara ve 1.6 milyon çağrıya,  hiç kayıpsız ve en kısa sürede müdahale edilmesini sağladık. Olayın 155’in aranarak başlama sürecinden, kamera kayıtlarından delillendirilmesi, istatistiklerin raporlanması ve önleyici tedbirlerin alınmasına kadar süreçleri kapsayan Atos çözümleri, İzmir Emniyeti’nin kullanımına sunuldu. İzmir Emniyet Müdürlüğü ile yaptığımız bu verimli iş birliği sayesinde Türkiye’nin en büyük kentlerinden biri olan İzmir’in güvenliğine katkı sağlıyor olmak bizi çok mutlu ediyor. Atos, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün Komuta Kontrol Merkezi’ni, Acil Durum Yazılımları ve 15 farklı uygulamayı bütünleştirerek kullanıma hazır hale getirdi. Böylece İzmir Emniyeti acil durum çağrılarına artık yüzde 30 daha hızlı yanıt veriyor, daha etkin müdahalede bulunuyor.

Atos Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics