Dosya Akıllı Şehirler 23 MART 2015 / 09:21

ŞEHRİN AKILLANMASI YETERLİ DEĞİL, İNSANCIL BÜYÜMESİ GEREKİYOR

Bu satırları okuyacak herkes şehirde yaşamaktadır. Atacağımız her adım, alacağımız her karar, yapacağımız her aksiyon şehre şekil verecektir. Bundan dolayı herkes bilinçlenmelidir, herkes sorumluluk üstlenmelidir, herkes yarınların daha güzel olmasına katkıda bulunmalıdır. 

Şehrin geleceğine genel olarak bakarsak, akıl önemli ama yegâne unsur değildir. Akıllı şehirler, yoğun olarak teknoloji kullanan, özellikle sayısal teknolojiler kullanan ve bunlarla çok miktarda veri üreten, bunları analiz ederek değer üreten şehirlerdir. Bu model hızlıca yaygınlaşmakta. Zira şehirlerin akıllanması pek çok sebepten ötürü yararlıdır. Güvenlik artacaktır, ekonomi büyüyecektir, tasarruf imkanları tespit edilecektir, enerji tasarrufu sağlanacaktır, yaşam kalitesine olumlu katkıda bulunulacaktır. Şehirler büyümeye devam edecektir. Çünkü şehirler çekim merkezidir. İş, aş, kültür, sanat, eğitim, sağlık, sosyal çevre ve daha pek çok boyut bakımından çeşitlilik sunmaktadır. Şehrin sadece akıllanması yeterli değildir. Aynı zamanda sağlıklı büyümesi gerekmektedir, insancıl büyümesi gerekmektedir, çevreyle uyumlu büyümesi gerekmektedir. Veri, akıl ve teknoloji buna çok büyük katkıda bulunacaktır. Ama yeterli değildir. Adalet, tabiatla uyum, insan odaklı tasarım, şeffaflık, yeni yönetim şekilleri ve her konuda daha sağduyulu davranılması elzemdir.

İnsanların şehir konusunda bilinçlenmeleri için çalışıyoruz

Bu satırları okuyacak herkes şehirde yaşamaktadır. Herkes şehir yaşamına katkıda bulunmaktadır, aynı zamanda ona maruz kalmaktadır. Atacağımız her adım, alacağımız her karar, yapacağımız her aksiyon şehre şekil verecektir. Bundan dolayı herkes bilinçlenmelidir, herkes sorumluluk üstlenmelidir, herkes yarınların daha güzel olmasına katkıda bulunmalıdır. Biz Gelecekhane olarak bir düşünce kuruluşuyuz. Şehirde yaşadığımız için, şehirde yaşamaya devam edeceğimiz için, şehirleşme eğilimini çok yakından takip ediyoruz, inceliyoruz. 12 Mart tarihinde Şehir 2.0 başlıklı bir etkinlik düzenledik. Biz insanların şehir konusunda bilinçlenmesi için çalışıyoruz. Kurumların bu eğilimlerden nasıl etkileneceklerini ve bu eğilimlerin ne tür fırsat veya tehditler barındırdıklarını inceliyor ve aktarıyoruz. Çalıştaylar, seminerler ve danışmanlık hizmetleri ile özel ve kamu alanındaki kurumlarla çok yakından çalışıyoruz.

Daha yapılacak çok iş var…

Türkiye toplam geliri bakımından dünyanın 17. ekonomisi durumunda. Gelişmişlik seviyesi bununla doğru orantılı. Şehirlerimizin çoğunda ulaşım, çevre düzenlemeleri, yapılaşma, yerel yönetim gayet iyi çalışmakta. Akıllı şehir teknolojileri hızlıca yaygınlaşmakta. Vatandaşların mobil cihaz kullanmaları ve sürekli yeni hizmetler konusunda talepkar olmalarından ötürü ve yerli yabancı kurumların bu alana yatırım yapmaları nedeniyle, şehirlerimiz hızlıca gelişmekte. Ama daha yapılacak çok iş var. Eşyaların interneti, büyük veri, açık veri, oyunlaştırma, şehirlerin yeşillenmesi, daha insancıl iş modelleri, yönetim modelleri ve insan odaklı tasarımlar daha yeni başlamakta. Bu yüzyıl boyunca şehirlerimiz farklı bir çehre kazanacaklar. Yaşanası şehirlerin oluşması ve şehirlerimizin güzelleşmesi için, hepimiz sağduyulu davranmalı, çok bilinçlenmeli ve buna göre hareket etmeliyiz.

Gelecekhane Kurucusu – Fütürist Halil Aksu

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics