Dosya Akıllı Yaşam ve Nesnelerin İnterneti 06 ŞUBAT 2016 / 14:14

2020'de kişi başına 3 akıllı cihaz düşecek

Son yılların yükselen trendlerinden biri olan Nesnelerin İnterneti - IoT pazarının büyüklüğü araştırma şirketi IDC'nin verilerine göre 2020 yılında 1.7 trilyon dolar olacak. Bu pazar büyüklüğünün önemli bir kısmı cihazlar, analitik ve servis yatırımlarından oluşacak. Yine bir başka araştırma şirketi Gartner, 2020 yılında 25 milyar internete bağlı nesne olacağını öngörüyor. Bu 2020’de her bir evde 500’den fazla akıllı nesne olacağı anlamını taşıyor.
2020’nin sonunda her kişinin en az 3 akıllı cihaza sahip olması bekleniyor. Bu da sınırlı zamanda sınırsız verinin etkili bir şekilde yönetilmesi ve depolanması ihtiyacını daha da önemli ve anlamlı kılıyor. Microsoft’un bu doğrultuda, Windows 10’u bir işletim sisteminin ötesi taşıyarak, bir platforma dönüştürdüğünü kaydeden Microsoft Türkiye Bulut ve Kurumsal Çözümler İş Grubu Müdürü Mehmet Üner, şunları söylüyor:
“Böylece, nesnelerin interneti konusunda güvenlik, geliştirilebilirlik gibi konuları çözümlemek istedik. Örneğin yolda gitmekte olan akıllı arabaların veya evlerden pek çok farklı veri toplayan sensörlerin, veya soğuk zincirinde aşıların sıcaklığını yöneten sistemlerin daha güvenli olmasını sağladık. Tüm dünya üzerinde Microsoft platformunda yazılım yazan binlerce firmanın çözümlerinin son derece hızlı şekilde bu cihazlara ulaştırılabilmesini amaçladık.
Artık kullanıcılar cihazdan, donanımdan bağımsız olarak tüm cihazlarında aynı uygulamalara, verilere erişebilecek, veri üretimini ve tüketimini cihazdan bağımsız olarak yapabilecek. Bu da çok heyecan verici yeni bir dünyayı bize getiriyor."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN