Dosya Akıllı Yaşam ve Nesnelerin İnterneti 06 ŞUBAT 2016 / 14:24

M2M hızla yaygınlaşacak

Önceleri daha çok kurumsal çözümler olarak düşünülen nesnelerin interneti alanı, akıllı ev, akıllı araç ve giyilebilir teknolojiler gibi son kullanıcıya yönelik ürün ve sensörlerin bir anda hayatımıza girmesi ile yeniden keşfediliyor diyebiliriz. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, şunları söylüyor:
"Sensörlerin, dolayısı ile birbirleri ile konuşan cihazların sayısının artması ile birlikte bu cihazların birbirleri ile iletişim kurabilmeleri için gereken internet kapasite ve hızlarının da artması gerekecek. Örneğin, evinize kurduğunuz 10 farklı sensör ile evinizin sıcaklığından nemine, kapı ve pencerelerin açık olup olmadığından hangi odada hangi lambanın açık olduğuna kadar birçok bilgiye uzaktan erişebilecek ve yöneteceksiniz. Aynı anda arabanızla iletişim kurabilecek veya anne-babanızın o günkü tansiyon ve şeker ölçümlerini görebileceksiniz. Dolayısı ile sizin hayatınızı kolaylaştırmak için sürekli çalışmakta olan milyarlarca cihazın bir şekilde birbirleri ile iletişim kurması ve topladıkları verileri size ulaştırmaları gerekecek. Bu da ancak güçlü bir internet altyapısı ile mümkün.
Elbette birbirleri ile konuşan milyarlarca sensör, topladıkları verileri bizlere büyük oranda cep telefonlarımız üzerinden ulaştıracak. Evimizdeki akıllı cihazlardan arabamıza, giyilebilir cihazlarımızdan o gün kaç adım attığımızı sayan akıllı saatlerimize kadar birçok cihazı, en azından bir süre daha akıllı telefonlarımız ile yönetmeye devam edeceğiz. Aynı zamanda akıllı telefonların kendileri de artık sensörler ile çok daha yetenekli hale gelmiş durumdalar."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics