Dosya Akıllı Yaşam ve Nesnelerin İnterneti 06 ŞUBAT 2016 / 14:16

Nesnelerin interneti fabrikaları da saracak

Nesnelerin internetinin bir parçası olan makineler arası iletişimi de unutmamak gerek. Fabrikalarda bol miktarda bulunan makineler de birbirleriyle iletişim kurarak, kendi kendilerini kontrol edebilecekler. Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel, makineler arası iletişimle ilgili şunları söyledi:
“Nesnelerin İnterneti dendiğinde sadece bilgisayar ve akıllı telefonları değil, örneğin arabalar, digital fabrikalar gibi pek çok nesneyi ve mekanı düşünmek mümkün. Örneğin, Avrupa’nın "Endüstri 4.0" olarak lanse ettiği yeni endüstri evresi mevcut sanayinin bilgisayarlaştırma yönünde teşvik edilmesi ve yüksek teknolojiyle donatılması projesidir. Bu durumun sonucu olarak makineler çevrelerinde olup bitenleri anlayabilecek ve birbirleriyle internet protokolleri aracılığı ile iletişim kurabilecekler.
Gelecekte Nesnelerin İnterneti dediğimiz şey, bir fabrika yöneticisinden, ev hanımına kadar herkesin hayatını kolaylaştıracak. Kahve makinası dolapta kahve olup olmadığını buzdolabı ile konuşarak anlayabilecek. Ya da siz uyandığınızda kahveniz hazır bir şekilde sizi bekleyecek. Fabrikalardaki üretim hatları da kişisel bazı ihtiyaçlara göre optimize edilecek ve pazardaki rekabet koşullarına ayak uydurmak daha kolay hale gelecek.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN