Dosya Akıllı Yaşam ve Nesnelerin İnterneti 06 ŞUBAT 2016 / 14:11

Nesnelerin interneti, internetin keşfinden daha büyük etki yapacak

Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak sensörler ve donanım teknolojilerinin maliyeti artık “cent” mertebesinde. Birçok kurum ajandası için, Nesnelerin İnterneti çözümlerinin olmazsa olmaz bir noktaya gelmesinin temel sebeplerinden biri de bu. Maliyeti son derece düşük olan sensörlerden veri toplayıp, IoT platformu üzerinde anlamlı analizlere ulaşarak kurumun kârlılığına direkt etki edecek öngörüler sağlamak oldukça kolay ve güvenli.
Nesnelerin interneti, günümüz teknoloji dünyasının en önemli gündem başlıklarından bir tanesi ve bu alanda orantısız yatırım yapılmaya devam ediliyor. Son kullanıcıların günlük yaşamından tarım alanlarına, akıllı şehir konseptlerinden enerji tüketimine kadar yüzlerce kullanım alanı mevcut. En az internet kadar önemli bir kavram olan Nesnelerin İnterneti kavramı, bizi yeni bir çağa sürükleyecek; belki de çoktan sürükledi. Bizlere düşen bu teknolojinin imkânlarından mümkün olduğunca faydalanarak bireysel olarak yaşam kalitemizi arttırmak, kurumsal olarak yeni iş modellerini ve fırsatlarını değerlendirmek.
IBM Nesnelerin İnterneti Çözümleri Satış Lideri Onur Yıldırım, IBM'in nesnelerin interneti konusunu ne kadar önemsediğiyle ilgili şunları söylüyor:
“IBM yatırımlarını ‘Cognitive Era’ veya Türkçe tabiriyle ‘Bilişsel Bilişim’ üzerine yapmaya devam ediyor. Watson bu yatırımlardan en büyüğü ve bilişsel bilişimin en büyük parçası. Daha önce yapılandırılmamış, analizlere dâhil edilmemiş olan verileri kullanıyor. Örneğin yakın zamanda Watson, Bob Dylan’ın şarkılarını dinleyip, o güne kadar bilinmeyen örüntüleri ortaya çıkarmıştı. Bob Dylan hayranları için güzel haber olsa da, asıl etkisi bunun çok daha ötesinde. Watson ve onun yolunu açtığı bilişsel bilişim, şu anda Amerika’da kanser araştırmaları gibi çok büyük miktarda veri gerektiren işlerde kullanılıyor. Ama yakında gündelik hayattaki kullanım alanlarının hızla yaygınlaşması bekleniyor. Watson dışında IBM, Nesnelerin İnterneti platformuna 3 milyar dolar üzerinde yatırım yapma kararı aldı ve bu yenilikler bu yatırımların sadece başlangıcı.”
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics