Dosya Alt kategori dosya adı 11 KASIM 2012 / 15:38

Ağ altyapısı geliştikçe buluta geçiş süreci hızlanacak

Bulut bilişim sessizse hayatımıza girdi ve aslında birçoğumuz bunun ya farkında değiliz ya da böyle bir isim verildiğini bilmiyoruz. Bulut bilişimin her zaman bütün BT altyapısını servis sağlayıcıya taşımak anlamına gelmediğini belirten Avnet Sanallaştırma Çözümleri Teknik Danışmanı Mehmet Çolakoğlu, şunları kaydetti:
“Bulut bilişim; Google Apps, Microsoft Office 360, Gmail, Facebook gibi örneklerle hayatımıza girmiş durumda. Bu küresel örneklere karşılık ülkemizde de birçok ticari yazılım şirketi ürünlerini web tabanlı abonelik şeklinde kullanılabilir hale getirdi, bu şekilde hizmet vermeye başladılar. Bunun yanında BT altyapısını bulut platformuna taşımaya olanak sağlayan servis sağlayıcılar da ülkemizde faaliyete başladılar. Bulut bilişim, kullanıcılara, satın almış oldukları hizmetlere her yerden erişebilme, düşük maliyetlerle hizmet alabilme, ilk yatırım maliyetlerinin çok düşük olması gibi avantajlar sunuyor. Ayrıca nasıl hizmet ve fiyatını beğenmediğimiz cep telefonu operatörünü değiştirebiliyorsak, aynı çekilde BT hizmetlerini aldığımız şirketi de kolayca değiştirebilme olanağımız var.”
Bulut bilişim konusunu tavuk - yumurta ilişkisine benzeten eMobil Genel Müdürü Erhan Çevik ise “Aslına bakarsanız, veri depolama ve sanallaştırma teknolojilerinin kullanımının yaygınlaşması ile beraber kurumlar zaten şu an özel bulut bilişim olarak anılan kavramı uyguluyorlardı. İnsanların bu teknolojileri kullanıp, getirdiği avantaj ve kolaylıkları yaşayarak görmeleri, bulut bilişimi daha kolay benimsemelerine sebep oldu” dedi.
Bulut bilişimin, sağladığı faydalarla şirketleri rekabette avantajlı konuma getirdiğini kaydeden NetApp Türkiye Kanal Müdürü Soner Cesur, servis sağlayıcılar üzerinden alınan bulut bilişim teknolojilerinin, yüksek ilk yatırım maliyetlerine gerek kalmadan, şirketlerin sadece ihtiyaçları kadar hizmet almalarına ve kullandıkları kadarını ödemelerine olanak tanıdığını kaydetti Cesur, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yeni yatırımlar yapılmadan önemli maliyet katkısı elde edilebiliyor. Bulut bilişimin diğer önemli avantajı ise sağladığı yönetim kolaylığı ve esneklik. Bulut bilişim şirketlerdeki BT yöneticilerinin operasyonel alandaki yüklerini hafifletiyor, böylece BT yöneticileri daha kritik projelere daha fazla zaman ayırabiliyor. Tüm bu avantajlarıyla birlikte bulut bilişim veri depolama pazarını da çok ciddi biçimde etkiliyor. Kurumlar, BT yatırımlarını daha akılcı yapmak ve sahip oldukları altyapılarını daha verimli kullanmak adına yeni teknolojileri değerlendiriyorlar.”
Oracle Kıdemli Veri Depolama Uzmanı Emre Çifçi de konuyla ilgili olarak, “Aslında sanallaştırma teknolojileri ve veri depolama ürünleri, bulut bilişime uygun bir ortam hazırladı. Bulut bilişim, bu teknolojilerin yaygınlaşmasını sağladı. Ülkelerde bulunan ağ altyapısı geliştikçe, bulut bilişim kullanımı artacaktır. Böylelikle sanallaştırma ve veri depolama teknolojilerinin bulut bilişime daha yatkın bir şekilde gelişeceğini belirtebiliriz” dedi.
”Verinin nerde olduğundan bağımsız bilgiye ulaşmanın kıymetini herkes gördü.”
Hitachi Data Systems Türkiye Ülke Satış Müdürü Uğur Osmanlıoğlu’na göre verinin nerde olduğundan bağımsız bilgiye ulaşmanın kıymetini herkes görmüş durumda. Bir yandanda kendi kendini besleyen bir süreç var. “Yani insanlar sosyal olarak paylaştıkca ve bilgiye ulaştıkca bilgi üretiyor” diyen Osmanlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu faydanın beraberinde getirdiği bir takım yönetimsel ve teknik zorluklar aşılmalı. Bunun da yolu güvenilir ve ölçeklenebilir sanallaştıma teknolojilerinden geçiyor. Bugünden sonra yüzdesel ölçeklenebilirlik değil, katlanabilir ölçeklilik artık bu dünyanın gerçeği. Tabi katlanarak artan bu talebi sadece depolama sanallaştırması ile çözmek teknik olarak mümkün değil. Sunucu ve uygulama sanallaştırmalarıda çok kritik. Yakın gelecekte katlanarak artan bu talebin, sunucu ve disk sanallaştırmalarının “Orchestration” dediğimiz yaklaşımla tek bir yerden yönetilen daha sinerjik yapılar ile karşılandığını göreceğiz. Türkiye pazarına bakarsak da sanallaştırma konusunda son derece talepkar ve sorgulayıcı. Özellikle veri depolama ve sanallaştırma konusunda belli sektörlerde çok iyi bir noktada olduğumuzu düşünüyorum. Bizim görmemizin yanında yurtdışından da bu şekilde algılanıyor.”

Buluta geçiş hikayelerinin duyulması domino etkisi yapacak

Volkan-DumanKurumlar, dün olduğu gibi bugün de hızla artan piyasa rekabetinde, maliyetlerini indirebilmelerinin yollarını aramaktalar, işlerine odaklanmaya, artık daha az kaynak tüketerek BT yatırımlarını minimize etmeye çalışıyorlar. Gün geçtikçe artan sektörel bazlı buluta geçiş hikayeleri duyuldukça bunun domino etkisi yapacağını kaydeden NGN Şirket Ortağı Volkan Duman, şunları kaydetti:
“Bu durum büyük konsolidasyona doğru hızla yol almamızı sağlayacak gibi. Hal böyle olunca da, en fazla 10 yıl içinde bugünün teknoloji üreten devlerinin, hizmeti de kendi sağlayan ve teknoloji sektörüne artık bu şekilde yön veren dev mekanizmalar haline geleceklerini düşünüyoruz. Dolayısıyla, önümüzdeki yıllarda yeni nesil teknolojilerin bulut bilişimi hızlanması, teknoloji hizmeti veren şu anki sistem bütünleştiricilerin ise donanımsal alt yapıları artık büyük üreticilerden kiralayan ve sadece danışmanlık yapan butik BT şirketleri haline gelmesi kaçınılmaz gibi.”

Düzenlemeler olmadan kamu bulutundan bahsedemeyiz

okkeş-Özdemir4S Kurumsal Teknoloji Danışmanı Ökkeş Özdemir’e göre bulut bilişimin şu an için kamuda kullanılması çok uygulanabilir bir konu değil. Özdemir, konuyla ilgili olarak “Uygun düzenlemeleri ve yönetmelikler çıkmadan, bir kamu bulutundan bahsetmek doğru değil. Ayrıca her kamu kurumunun yaptığı ciddi yatırımlar var, bulut bilişim burada da yatırımın korunması anlamında sıkıntılar doğuruyor” dedi.

Beklenilen düzeye gelinmedi

Hakan-DinçelBulut bilişim konusunun şu an için gerçek hayatta kendine bir yer bulamadığı görüşünde olan kişilerden biri de Glasshouse Türkiye Satış Müdürü Hakan Dinçel. Son yıllarda yüksek sesle bulut bilişimin konuşulduğunu belirten Dinçel, görüşlerini şöyle açıkladı:
“Bulut bilişim, içerisinde çok ciddi bir potansiyel barındırıyor ama bu potansiyelin reel hayatta kendisine yer bulduğunu söylemek hala pek mümkün değil. Hala bu potansiyelin açığa çıkması bekleniyor.”

Daha yüksek verim sağlanabiliyor

ozlem-KestioğluBulut bilişimin temelinde yer alan sanallaştırma çözümleri sayesinde veri depolama yüksek maliyetli, yönetimi zor bir teknolojiden, hem daha düşük maliyetli hem de yönetimi daha kolay yapılabilen bir teknolojiye dönüştü.
Bulut bilişim ile veri depolama üniteleri sanallaştırılarak daha yüksek verim sağlanabildiğini dile getiren KoçSistem Teknoloji Çözüm ve Hizmetleri Satış Grup Yöneticisi Özlem Kestioğlu, şunları kaydetti:
“Kurumlar dilerse kendi altyapılarındaki depolama ünitelerini sanallaştırma yoluyla konsolide ederek ya da depolama hizmetlerini servis sağlayıcılardan alarak daha düşük maliyetli, yönetilebilir ve faydalanma oranı yükselmiş depolama çözümlerini kullanabilir hale geldi. Bulut bilişim ile bu değişim çok daha hızlı gerçekleşti ve daha fazla sayıda kurumun bu teknolojiden yararlanması için fırsat sağlanmış oldu.”
ETİKETLER : Sayı:895