Dosya Alt kategori dosya adı 11 KASIM 2012 / 15:32

Veri depolama yatırımları sanallaştırma ile büyüyor

Felaket senaryolarına hazır olabilmek için kurumların yapılarına uygun olan en iyi çözümü bulabilmek için mümkün olduğunca yatırımdan kaçmamaları gerekiyor. Türkiye’de son yıllarda sanallaştırma ile birlikte veri depolama sistemlerine yapılan yatırımlar artıyor. Veri kaybının BT profesyonelleri ve kurumlar için bir felaket senaryosu olduğunu ve tahammülünün imkansız olduğunu söyleyen Datateknik Sunucu ve Depolama Sistemleri Çözüm Mimarı Leyla Kuyumcu, Türkiye’de veri depolama ve sanallaştırma teknolojileri aktif şekilde uygulandığını, son 2 yıldır ivmenin giderek daha da yükseldiğini belirtti. Kuyumcu, veri depolamanın geleceği ile ilgili şu detayları paylaştı: “IDC’nin yeni araştırmasına göre küreselde sanallaştırma teknolojilerinin her geçen gün yenilenmesi ve avantajlarının artması sebebiyle 2015 yılındaki beklenen hedef 1.1 trilyon dolar. Türkiye bu konuda biraz yolun başında olsa da, şu anda 50-55 milyon dolarlık bir pazar söz konusu. 2013 yılı için hedefin 300 milyon dolar.”
Glasshouse Türkiye Satış Müdürü Hakan Dinçel, Türkiye ekonomisindeki büyümeden veri depolama ve sanallaştırma pazarının da ciddi nemalandığını belirtti ve ekledi: “5 yıl öncesiyle karşılaştırınca bile sektörde veri depolama ve sanallaştırma alanında çalışan şirket ve personel sayısı çok ciddi oranda arttı.”
KoçSistem Teknoloji Çözüm ve Hizmetleri Satış Grup Yöneticisi Özlem Kestioğlu da Türkiye’de veri depolama ve sanallaştırma konusundaki talep giderek arttığını belirtti ve büyüyen pazar ile ilgili şunları söyledi: “İşlenmiş verinin analiz edilme ihtiyacı, rekabetçi ortamda kurumlar için kaçınılmaz olduğundan her türlü verinin depolanma ihtiyacı doğmuştur. Bu da veri depolama sistemlerine olan ihtiyacın her geçen gün artmasına yol açıyor. Pazar, sadece donanım alanında değil; hizmet alanında da oldukça gelişme gösteriyor. Bulut bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle, kurumlar artık kendi yatırımlarını yapmak yerine ilk yatırım maliyeti olmayan, kullandıkları kadar ödedikleri hizmet modellerini tercih ediyor. Farklı tip veriler için sınıflandırılmış veri depolama alanlarına çok düşük fiyatlarla sahip olmak mümkün.”
Matris Bilişim Teknolojileri Satış Müdürü Ahmet Karasu, “Ülkemizde geleneksel sunucular üzerinde veri depolamaya bağlı bilgi işlem yönetimi yavaş yavaş terk edilirken sahip olunan verilerin saklanması, hizmet verebilmesi, bu verilerin yaşlandırma ve yedekleme stratejileri veri kalemlerinin artması ve büyümesi nedeniyle veri depolama ürünlerine talep katlanarak artıyor. Bu verilerden ve yedeklerden hızlı geri dönüş ve verim elde edebilen şirketler daha esnek çalışma şartlarına sahip oluyor” dedi ve “sanallaştırma altyapısının son yıllarda ivme kazanması ile sunucu sanallaştırma haricinde uygulama ve işlemci sanallaştırma platformlarına dair kurumlar projelerini yapılandırmakta, gelecek yıllarda bu alandaki projelerin artarak devam edeceğini düşündüklerini belirtti.
NGN Şirket Ortağı Volkan Duman ise Türkiye veri depolama pazarının aslında zannedilen kadar büyük olmadığını ortalama 200 milyon dolarlık bir pazarın söz konusu olduğunu, her geçen gün ucuzlayan disk çözümleri ile beraber, verilerin konsolidasyonun nasıl yapılacağının son birkaç yıldır gündeme gelmeye başladığını söyledi. Özellikle finans sektörünün öncülük etmesi, yasal düzenlemelerin de zorlamasıyla, arşivleme ve barındırma, artık kurumların inisiyatifinden çıkıp; zorunluluk haline gelince, oyunun şekli değiştiğini belirten Duman, “Sanallaştırmada da durum paralellik gösteriyor, verilerin barındırıldığı sanallaştırma sistemleri, sunucuların sanallaştırılmasını takip etmekte. Günümüzde, güvenlik uygulamaları, sunucu uygulamaları, ağ anahtarlarına kadar tüm katmanların konsolide edilmesi ve sanallaştırılması mümkün. Büyük kolaylıklar ve maliyet avantajı getirmesi sebebiyle, önümüzdeki yıllarda da, bu eğilimin büyüyerek devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor” dedi.
Seagate Türkiye İsrail Bölge Satış Müdürü İpek Binyıldız da veri depolama alanında gözle görülür gelişmelerin olduğunu ancak yeterli düzeyde olmadığına vurguladı: “Ülkemizdeki gelişmeler genellikle mecburi oluyor, bu da yeterince özenli yapılmamasını beraberinde getiriyor. Veri depolama bir gerekliliktir ancak bunu verilerimizi depolamadığımız anlarda yaşadığımız sıkıntılar sonrasında anlayabiliyoruz.”

Veri depolama yatırımları henüz yeterli düzeyde değil

Ergün-ÇelikTürkiye’de BT’ye ayrılan bütçelerin ve yapılan yatırımların henüz yeterli seviyeye ulaşmamış olması, veri depolama ve sanallaştırma alanındaki yeni teknolojileri konumlandırma sürecini uzatmaktadır. Datamarket Teknoloji Danışmanı Ergün Çelik, konuyla ilgili şunları kaydetti:
“Veriye erişen kullanıcı sayısının her geçen gün artması verinin hızla büyümesine neden olurken, veri depolama ve sanallaştırma alanında yapılacak yatırımları da kaçınılmaz kılmaktadır. Dünyada sanallaştırma çözümlerinin hızla gelişmesi ve referansların çoğalması, Türkiye’deki bilgi teknolojileri alanındaki bilincin artmasına, bu alana yönelik daha fazla yatırım yapılmasına ve böylece de pazarın gelişmesine imkan sağlayacaktır.”

Sanallaştırmaya eğilim yükselen bir ivme gösteriyor

Arda-BerkmanDünyada artık sanal sunucuların sayısı fiziksel sunucu sayısını geçmiş durumda olduğunu belirten BizconTeknoloji Uygulamaları Direktörü Arda Berkman, Türkiye’deki durumu şöyle yorumladı: “VMware gibi büyük oyuncuların hem sanallaştırma ürünlerine, hem de pazara yaptıkları yatırımlar sayesinde sanallaştırmaya eğilim yükselen bir ivme gösteriyor. Sunucu başına kapasite kullanımına bakıldığında, teknolojiyi etkin olarak kullanan ülkelerde oran yüzde ellinin üstünde iken bu oran Türkiye’de maalesef halen yüzde 10’ları bile bulmadığı görülmektedir.”

Veri depolama pazarı daha da gelişecek

Sinem-TirkeşHelyum Bilişim İş Geliştirme Müdürü Sinem Tirkeş Türkiye gelişen teknolojiler ve küreselleşmenin etkisiyle teknoloji alanında yabancı birçok yatırımcıya ev sahipliği yaptığına, bunun yanında yerli yatırımcılar da farklı Ar-Ge yatırımlarıyla pazarda yerini aldığını söyledi. Tirkeş, bu bağlamda veri depolama ve sanallaştırma pazarının gelişimi ümit verici olarak değerlendirdi ve “Özellikle ISP ve Telcolar yeni altyapı yatırımlarıyla bu pazarın daha da gelişeceği sinyalini vermektedirler. Ayrıca yapılan seminer ve etkinliklerle Türkiye’de son kullanıcılarda oluşturulan bilinç ile artan talebe karşılık mevcut pazar payı da artmaktadır” dedi.

Sanallaştırılmış veri depolama sistemleri verimliliği artırıyor

ilker-RodopluGeçtiğimiz son 10 yılda artan bilgi ve tecrübeler, sadece banka, telekomünikasyon sektöründekiler için değil, bütün kurumlar için veri depolamanın hayati önem taşıdığının anlaşılmasını sağladığını belirten HP Türkiye Depolama Kategori Müdürü İlker Rodoplu,  eskiden sunucuların disklerinde tutulan, kurumların en kritik verileri, güvenli ve performanslı sistemlere küçük işletmelerde dahi taşındığının altını çizdi. Batuker, sanallaştırmanın bu süreçteki önemini ise şöyle açıkladı: “Sanallaştırmanın yönetim ve verimliliğin yanı sıra felaket kurtarma stratejileri için de sağladığı kolaylıklar kurumlar tarafından takdir ediliyor. Sanallaştırılmış veri depolama sistemlerini Türkiye’de ilk konumlayan, uygulayan sağlayıcı olarak pazarın gelişimini, sunucularla bütünleşmesi kurumlarla yaptığımız bütün projelerde destekliyor, esnek ve çevik bir yapıya dönüşmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:895

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics