Dosya Ar-Ge ve İnovasyon Özel Dosyası 11 EYLÜL 2016 / 08:18

TÜRK TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNE ŞANS VERİLMELİ

Metric Genel Müdürü Gökhan Arıksoy
 
“Ar-Ge bölümümüz 300 metrekare alanda, 2014 yılında hizmete girmiş olup Eylül 2015 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen resmi belge ile Ar-Ge merkezi statüsüne kavuştu. Tüm personelimizin yaklaşık yüzde 40’ı şu anda yalnızca Ar-Ge projeleriyle ilgileniyor. Ar-Ge çalışmalarımızla ürünlerimizin kompleks kullanıma sahip rakiplerine kıyasla kullanımının ve entegrasyonunun daha kolay, danışmanlık uygulama süresinin ise daha kısa olacağını öngörmekteyiz. Ayrıca bu ürünler, birçok ithal ürünün satışının da önüne geçecek. Metric Ar-Ge merkezinde geliştirilen ürünler, G8 ülkelerinin dillerinde çalışacak şekilde tasarlanmakta. Bu çalışmaları yurtdışı satış hedeflerimizi gerçekleştirmek amacıyla yapıyoruz. Ar-Ge sonucu geliştirdiğimiz özgün ürünlerimizin satışı ile ilk 3 yıl için ortalama yüzde 50 finansman elde etmeyi planladık. 
Türkiye’nin yeni teknolojilerle tanışma konusunda ABD ve Avrupa ülkeleriyle aralarındaki farkı kapatması büyük önem teşkil ediyor. Burada önemli olan nokta ise devletin bu yılbaşından itibaren hızla hayata geçirdiği düzenleme ve teşviklere ek olarak, Türkiye’deki yerel firmaların da Türk teknoloji şirketlerini desteklemesi gerekliliği. Bazı konularda küresel firmaların avantajları olsa da bizlere de şans tanımaları gerek.  
Bu yıl TBMM’den geçen Ar-Ge Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Kanun’un Türkiye ekonomisine büyük kazançlar sağlayacağına inanıyoruz. Yine Ağustos ayında Resmi Gazete’de yayınlanan ve Ar-Ge yapanlara vergi indirimi getiren Bakanlar Kurulu’nun Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Harcamalarının Kazancın Tespitinde İndirim Konusu Yapılması Hakkında Kararı da büyük önem arz ediyor. Bu gelişmeleri dikkate alarak geçmişe baktığımız zaman, durumun bundan 3-5 yıl öncesine göre farklı olduğunu görüyoruz. Türkiye’de devlet kurumları dâhil tüm kurumlar, sunduğu hizmetleri teknolojik yeniliklere uygun olarak etkinleştiriyor. Bu kanunun etkisi ile Türk toplumunun ve kurumlarının yeni BT teknolojilerindeki değişime daha hızlı bir şekilde adapte olacağını düşünüyoruz.”
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics