Ar-Ge 09 TEMMUZ 2018 / 13:59

​Türk öğrenciler taradından robot kollu drone geliştirildi

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, projeleri kapsamında geliştirdikleri, askeri ve sivil kullanıma uygun robot kollu drone geliştirdi. Robot kollu drone, 6 kilogramlık taşıma kapasitesine sahip.

Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından bitirme projeleri kapsamında robot kollu drone üretildi. Bölüm öğrencileri Oğuz Tahmaz, Hakan Kocakoyun, Umut Çelik ve Berk Can Şavak, Prof. Dr. Zafer Bingül'ün danışmanlığıyla, projeyi koordineli şekilde planlı olarak tasarlayıp, modellemesini gerçekleştirdi.

6 kilogramlık taşıma kapasitesine sahip drone'nun robot kol kısmında,kablosuz görüntü aktarımı ve sanal gerçeklik gözlüğü aracılğı ile kullanıcı tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor. Prof. Dr. Zafer Bingül, 2004'te kurulanı robotik ve otomasyon laboratuvarında lisans öğrencilerine seri ve paralel robotların modellenmesi, kinematik ve dinamik analizinin yapılması, robot kontrolü ve programlanması hakkında bilgi ve beceri kazandırdıklarını belirtti.

Projenin ortaya çıkışı hakkında konuşan Bingül, "Artık bombalar, tehlikeli maddeler robotlarla imha ediliyor ama bu robotlar ulaşılması güç mekanlara gidemiyorlar. O robot oraya gidebilirse bombayı imha edebiliyorsunuz. Biz de her türlü koşullar altında bombayı imha edebilecek bir robot gerçekleştirmek istedik." şeklinde açıklamalarda bulundu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics