Ar-Ge 25 EKİM 2013 / 11:23

20 TB’lik diskler geliyor

Seagate, 2020 yılında 20 TB'lık diskler üretebilmek adına çalışmalar yapıyor. Isı destekli manyetik kayıt teknolojisi (HAMR) ile kapasite sınırlarını yeni bir seviyeye taşımaya hazırlanıyor.


Gelişen sayısal içerik üretimi, veri analizlerinin iş süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi verileri saklamaktan vazgeçemeyeceğimizi gösteriyor. Sayısal içerikler üretildiği cihazlarda, veri merkezlerinde, bulutta saklanıyor ancak her durumda yüksek ısı dezavantajları söz konusu.

Astronomik ısıya çözüm

Üretilen her veri direkt olarak kapasite talebini ortaya çıkarıyor. Seagate, bu durumu ısı destekli manyetik kayıt sistemi (HAMR) ile çözüyor. 2020 yılında 20 TB'lık diskler geliyor. Seagate'in AR-GE'den Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Re, dünyada her yıl astronomik miktarda dijital veri üretildiğini ve depolamanın zorunluluğundan bahsediyor. Bugünün kayıt teknolojisi sınırının çok üzerine çıkacaklarını ileten Mark Re, gigabyte başına en düşük maliyeti sağlayıp 2020 yılında 20 TB’lık kapasiteye ulaşabileceklerini belirtiyor.

Tüm dünyada yayınlanmış olan kitapların dijital dünyada kapladığı alan yaklaşık olarak 400 TB. Böylelikle yakın gelecekte tüm kitapları HAMR teknolojisine sahip 20 diskte toplamak mümkün olabilecek.
HAMR teknolojisi bulut depolama, mobil depolama ve kurumsal disklerde de kullanılarak dijital dünyanın genişlemesini sağlayacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics