Ar-Ge 01 MART 2013 / 11:55

Beyin kontrolü gerçek oluyor

Pentagon’a bağlı DARPA araştırmacıları internet aracılığıyla fare beyninin nasıl kontrol edilebileceğini keşfetti.

15 yıllık araştırma neticesinde bilim insanları bir beyinden diğerine bilgi yollamanın yolunu buldu. Deneyler neticesinde Brezilya’daki bir farenin düşünceleri internet vasıtasıyla ABD’deki başka bir fareye aktarıldı. ABD’deki kobay, Güney Amerika’dan gönderilen beyin sinyallerini aldığı anda diğer kobayın davranışlarını taklit etmeye başladı.

Reuters’ın haberine göre, bilim adamları bu tekniği beyin bağlantısı olarak nitelendiriyor. 26 milyon dolarlık bir yatırımla deva ettirilen araştırma Pentagona bağlı DARPA tarafından finanse ediliyor. DARPA’nın projei desteklemesindeki asıl amaç ise bu düşünce transferi ve beyin kontrolü teknolojisini insanlar üzerinde etkin hale getirmek.

Duke Üniversitesi Sağlık Merkezi Nörobiyoloğu Miguel Nicolelis’in verdiği bilgiye göre, bir kişi tarafından çözülmesi çok zor olan problemlerin insan beyinlerinin birbirine bağlanması ile oluşturulacak ortak bir beyin gücüyle çok daha kolay bir şekilde çözülmesi amaçlanıyor. Bu uygulamayı bir biyolojik bilgisayar olarak nitelendiren Nicolelis, bu tekolojinin öncelikle maymunlar üzerinde denenerek uygulanabilirliğinin araştırılması gerektiğini belirtti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN