Ar-Ge 15 ARALIK 2016 / 10:10

Borusan Lojistik ArGe için yatırımlarını tamamladı

Borusan Lojistik’in ArGe Departmanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Lojistik Temalı ArGe Merkezi olarak onaylandı. İnovasyon ve dijitalleşme çalışmalarının yürütüleceği ArGe merkezi, Borusan Lojistik’in satışlarında en az ek yüzde 5 artış sağlarken, müşterilerine ise yüzde 3‘e varan oranlarda maliyet avantajı sunacak.

Türkiye lojistik sektörünün öncü firmalarından Borusan Lojistik, inovasyon ve dijital dönüşüm alanında ArGe çalışmaları ile vites büyütüyor. 

5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile birlikte Borusan Lojistik’in ArGe departmanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “ArGe Merkezi” olarak onaylandı.  

 Borusan Lojistik için 2017 ArGe’de Atak Yılı Olacak

Borusan Lojistik olarak inovasyon ve dijital dönüşüm temelli ArGe çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen,  dijitalleşme ve ArGe merkezi çözümleriyle tüm iş yapış şekillerini ve bakış açılarını dönüştürerek hizmet sunduklarını kaydetti. 

“2011 yılı sonunda şu an  %100 Borusan Lojistik şirketi olan Elektronik Taşımacılık Ağı (eTA) nın temellerini Tekno Park’ta kurduğumuz ArGe Merkezi’mizde attık. Bu aynı zamanda Türk lojistik sektöründe de bir ilk oldu.  İnovasyon ve ArGe faaliyetlerimiz 2016 yılında aldığımız ArGe Merkezi belgemiz ile hız kesmeden devam etti.” Dölen, inovatif yaklaşım ve ArGe çalışmalarıyla başarılı sonuçlar aldıklarını, KOBİ’lerle kamyoncu esnafını dijital platformda buluşturan eTA ve e – ticarette teslimatı kolaylaştırarak bütün tarafların kazandığı bir model yaratan Bukoli gibi iki önemli markayı tüketicinin hizmetine sunduklarını hatırlattı.

İbrahim Dölen günümüzde teknolojinin, kârlı ve sürdürülebilir büyümenin ana motorlardan biri olduğunun altını çizdi:

“Bundan sonra kamu teşviklerinin sağladığı kaynakları da devreye alarak çok daha güçlü ve hızlı adımlar atacağız. Bu sayede tüm iç süreçlerimizi dijitalleştirmeyi ve eş zamanlı olarak müşterilerimize yaşattığımız deneyimleri geliştirme ve mobilleştirme olanaklarını hızla geliştireceğiz. ” 

“Kamunun desteği güç veriyor”

Borusan Teknoloji Geliştirme ve ArGe Genel Müdürü Dr. A. Murat Yıldırım ise Borusan’ın ArGe alanında, özellikle inovatif ürün ve hizmet geliştirme ile dijital dönüşüm konularında önüne çok ciddi ve iddialı hedefler koyduğunu belirterek bu noktada başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere kamu yönetiminin destek ve teşviklerinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Borusan ArGe olarak 2015 yılının başında kurulduklarını belirten Yıldırım, o zamandan bugüne hızla önemli mesafeler kat ettiklerini ifade etti: 

“2015 yılında birçok ilki gerçekleştirdik. İlk adım olarak şirketlerimizin Teknoloji Yetenek ve Yetkinlik Analizlerini tamamlayarak Teknolojik Yol Haritalarımızı oluşturduk. Böylelikle, kısa, orta ve uzun vadeli stratejik teknoloji planlaması ile Borusan ArGe’nin çalışması gereken teknolojik çalışma alanlarını tespit ettik ve ArGe projelerimizi başlattık. Bu süre içinde aynı zamanda tüm Grup şirketlerinde ArGe altyapısının oluşturulması ve ArGe faaliyetlerinin yürütülmesine öncülük etme hedefiyle, grubumuzda 3 yeni ArGe Merkezi’nin kuruluşu için düğmeye bastık. Bunlardan birincisi Lojistik ArGe Merkezi’ydi. İleri Malzeme Geliştirme ArGe Merkezi ile Tasarım ve Mühendislik ArGe Merkezi için de çalışmalarımız devam ediyor. Bulunduğumuz noktada Borusan Lojistik ArGe Merkezi’mizin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasından mutluluk duyuyorum.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics