Ar-Ge 13 TEMMUZ 2018 / 13:36

Bosch ve Daimler arasındaki otonom projesi hız kazandı

Daimler ve Bosch'un sistem ve donanım uzmanlığı tek noktada buluşmuştu. Bu anlaşmanın sonucunda otonom ve sürücüsüz sürüş projesi hızlanmış durumda.

Bosch ve Daimler, şehir içi yollarda tamamen otonom ve sürücüsüz sürüş için, Nisan 2017'de anlaşma imzalamışlardı. O günden bu güne devam ettirdikleri projeler artık daha da hızlanarak, şehir içindeki trafik akışını düzenlemeyi ve yollarda güvenliği sağlamayı amaçlanıyor. Bu amaçla yollara çıkacak ilk test filosu için pilot bölge olarak Kaliforniya’yı seçen iki şirket, 2019 yılının ikinci yarısında müşterilerine, bu şehirdeki seçili güzergahlarda otonom araçlarla servis aracı hizmeti verecek.

Daimler Mobility Services'in bu test filosuna operatör olarak görev alması bekleniyor. Pilot proje, mobilitenin geleceği hakkında pek çok bilgi verecek. Araç paylaşımı, araç kiralama ve çok modlu taşımacılık gibi servislerin birbirine nasıl entegre edileceğini gösterecek. Bunlara ek olarak Bosch ve Daimler, Amerikalı teknoloji şirketi Nvidia’nın, kontrol ünitesi ağının bir parçası olarak projenin yapay zeka platformu sağlayıcısı olmasını kararlaştırdı.

İki şirket, testler için kendi laboratuvarları ve test ekipmanlarının yanında Immendingen ve Boxberg’deki ilgili test konumlarını kullanıyorlar. Ayrıca, Mercedes-Benz, 2014 yılından beri Sunnyvale/California bölgesinde otonom araçları test etme onayına sahip bulunuyor. Şirket, 2016 yılından beri Sindelfingen/Böblingen bölgesi için de benzer bir onaya sahip. Bosch ise 2013 yılının başında Almanya’da ve ABD’de halka açık yollarda otonom sürüşü test eden dünyanın ilk otomotiv tedarikçisi olma özelliğini taşıyor

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics