Ar-Ge 11 NİSAN 2013 / 16:17

DuPont İnovasyon Merkezi açıldı

DuPont, Türkiye’deki İnovasyon Merkezi’nin resmi açılışını, DuPont Koruma Teknolojileri Başkanı Thomas G. Powell, EMEA Bilim ve Teknoloji Direktörü Dr. Simone Arizzi, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı İlker Aycı ve DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık’ın katılımıyla düzenlenen bir törenle gerçekleştirdi.

[caption id="attachment_38562" align="alignleft" width="280"] Halide Aydınlık, İlker Aycı, Thomas G. Powell, Simone Arizzi, Mehmet Demiray[/caption]

Yaklaşık 200 yıllık bir geçmişi olan ABD merkezli teknoloji ve araştırma şirketi DuPont, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’ndeki üçüncü İnovasyon Merkezi’ni İstanbul’da hizmete açtı. EMEA Bölgesinin merkez ofisi olarak da kullanılacak olan İnovasyon Merkezi, DuPont’un dünya çapında açtığı merkezlerin onbirincisi oldu.

Yıllık 2.1 milyar dolarlık küresel AR-GE yatırım bütçesine sahip olan DuPont, İstanbulda açtığı yeni  İnovasyon Merkezi’nde; gıda, inşaat, otomotiv ve enerji sektörlerine yönelik bilimsel çalışmalara dayalı inovasyon faaliyetlerine odaklanılacak. DuPont’un küresel ağının gücünü destekleyerek, Türk müşterilere ve ortaklara, DuPont bünyesindeki 10  binden fazla bilim insanına ve mühendise video konferans aracılığıyla erişim hizmeti sağlayacak olan merkez, Türkiye’de üniversite-sanayi işbirliğini de güçlendirecek.

Törende görüşlerini belirten Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, şu anda Gayri Safi Milli Hasılaya oranla yüzde 1 olan AR-GE yatırımlarının, 2023 hedefleri doğrultusunda bu oranın yüzde 3'e çıkarılacağını söyledi. Türkiye'de teknokentlerde bulunan 50 adet teknoloji merkezinin 34'ünün aktif olarak çalıştığına dikkan çeken Aycı, 2 bin şirketin 6 bin projeyle AR-GE faaliyetlerinde bulunduğunu belirtti.

DuPont İnnovasyon Merkezi'nin açılış töreninde İsviçre'deki merkezle gerçekleştirilen video konferasta ise Thermo-Man adı verilen bir gösteri de gerçekleştirildi. DuPont'un Türk iş ortaklarının ürettiği Nomex teknolojisine sahip kumaştan imal edilen yanmaz elbise üzerinde İsviçre'deki merkezde gerçekleştirilen gösteride, elbise 600-1000 derece arasında ısıya maruz bırakılarak dayanıklılığı ve koruyucu işlevi gösterildi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics