Ar-Ge 14 KASIM 2013 / 18:19

Eskişehir havacılık markası oluyor

Garanti Bankası’nın Dünya Gazetesi ile ortak düzenlediği geleneksel düzenlediği Garanti Anadolu Sohbetleri’nin 89’uncusu Eskişehir’de Dedepark Otel’de Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Eskişehir toplam ihracatında yüzde 30’u paya sahip olan, yoğun kümelenme faaliyetleri sürdürdüğü havacılık sektöründe bir ‘mükemmeliyet merkezi’ne dönüştü. Toplantıda teknik ve bilimsel gelişimini, havacılık sektöründeki başarılarına yansıtan marka kent Eskişehir ile ilgili kentsel kurgu ve Eskişehir’in rekabetçiliğini artıracak çözüm önerileri ele alındı.
"Hürkuş Projesinde Eskişehirli firmalarla çalışıyoruz"
TAI Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, Eskişehir’in hava aracı yapısalları, motor, iniş takımları ve alt sistemlerde kendileri için bir mükemmeliyet merkezi olduğunu söyleyedi. “Eskişehir’deki bir çok havacılık firmasıyla çalışıyoruz. Bunu daha da yaygınlaştırmak istiyoruz. Amacımız TUSAŞ’ın yaptığı gibi üretimden, bilgi yoğunluklu, sistem yoğunluklu, tasarım ağırlıklı bir dönüşümü gerçekleştirerek buradaki havacılık firmalarına uygulatmak. Uçak endüstrisi aslında bir fabrikadan ibaret değil, bir yönetim sistemidir .Eskişehir’deki iyi altyapıyı daha da geliştirerek, kendi ürünlerimize de entegre etmek istiyoruz. TAI’nin geliştirdiği ‘Anka’ ve ‘ Hürkuş’ projelerinde Eskişehirli bir çok havacılık firmasıyla çalışıyoruz. Eskişehir her türlü havacılık projesinde ilk aklımıza gelen bir şehirdir” dedi.

Müteşebbislik uykuda
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyüerşen: “Bugün bir çok uçak şirketindeki pilotlar ve teknik adamlar buradan yetişiyor. Eskişehir’de bir sivil havaalanı olmasına rağmen Eskişehirliler uçamıyor. Bir papağana döndük. Papağan güzel konuşan bir kuştur. Kanatları vardır ama uçamaz. Eskişehirliler THY’nin büyük uçaklarını dolduramıyor. Bu nedenle THY uçuşları durdurdu. İş adamlarımız, sanayicilerimiz kendi aralarında organize olup az sayıda yolcu alan uçakları kiralayarak uçak seferleri düzenleyebilirlerdi. Maalesef bu yapılamadı. Nedeniyse Eskişehirli müteşebbislik ruhunun uykuda olması. Merkezi hükümet belediye meclisinde verilen kararlara göre yapılan planları dikkate almıyor. Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları ve TOKİ gibi kuruluşlar planlarımıza itibar etmiyor, kendi uygulamalarını gerçekleştiriyor. Bu yanlış halen devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Göksu: Eskişehir bilişimi ve teknolojiyi öne çıkarmalı

Kentsel Strateji Limited Şirketi Kurucu Ortağı Faruk Göksu “Dünyada 3 kez yıkılıp yeniden yapılan kentler örneği yok. Eskişehir kentsel kurguda bilişimi ve teknolojiyi kentsel gelişimin önüne koyarak yeni senaryolar üretmeli. Eskişehir geleceğini kurgulaması için çevre illerle işbirliğine giderek lider kent özelliğini ortaya koymalı, aynı havzadaki bu kentlerle birlikte büyümeli. Tarım yeniden kentle entegre olmalı. Kentsel tarım ekseninde de yeni senaryolara ihtiyacı var. Eskişehir’in sorunlarını çözmesi için bu tek merkezli yapısını değiştirmesi gerekir.” ifadesini kullandı.

Chick: Eskişehir markasını net olarak ortaya koymalı

Saffron Brand Consultants Strateji Direktörü Isabela Chick, küreselleşmenin dünyada rekabeti de getirdiğini kaydederek, “Bu nedenle Eskişehir’in kendisini farklılaştırması gerekir. Burada da marka öne çıkıyor. Dünyada kent markaları artık bir ticari zorunluluk oldu. Eskişehir tarih, eğitim, kültür, sanayi ve termal gibi özelliklere sahip. Ama bütün bu özellikler birbirleriyle bütünleşmiyor. Eskişehir insanlara bir hikaye vermeli. Bütün farklı özelliklerini barındıran bir hikaye olmalı bu. Bu hikayeyi de iyi anlatmalısınız. Nerede anlatacaksınız kararını siz verin. Bunun yanında bu markayı, hikayeyi nasıl yöneteceksiniz bunu da planlamanız gerekir. Eğer Eskişehir markasını net olarak ortaya koyarsa kültürünü ve vizyonunu somut hale getirir” şeklinde konuştu.

Ankara–Eskişehir havacılık vadisi önerisi

Toplantıda söz alan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir, “Türkiye’de havacılık konusunda TAI hakimiyeti var. Bir de Ankara’sı var bu işin. Madem Ankara ve Eskişehir havacılıkta önemli bir yere gelmiş biz de bunu birleştirelim. Ankara – Eskişehir havacılık vadisi oluşturalım.Bu illerin rekabeti güzel, ama şu anda rekabetten ziyade işbirliğine ihtiyacımız var” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics