Ar-Ge 30 NİSAN 2014 / 11:51

Filmler, şarj sorununu bitiriyor

3M’in Şeffaf Optik Yapıştırıcıları, SunPartner Technologies’in Wysips Kristali ile mobil cihazlar üzerindeki herhangi bir yüzeyi solar panele çevirmeyi sağlayan teknolojiyi oluşturuyor. 3M ve Fransız güneş teknolojisi şirketi SunPartner Technologies’in işbirliği ile kullanıcılar artık her an bataryasının biteceği endişesinden kurtuluyor. Yakın gelecekte cep telefonları ve tabletler, bir elektrik prizine ihtiyaç duyulmaksızın güneş ışığı ya da yapay ışıkla şarj edilebilecek.

Wysips, ‘gördüğünüz şey fotovoltaik yüzey’ anlamına gelen “What You See is Photovoltaic Surface” ifadesinin baş harflerinden oluşuyor. SunPartner Technologies’in ultra ince transparan fotovoltaik katmanı elektronik ekranlara yerleştirilebiliyor. Elektronik cihaz üreticileri bu teknoloji ile herhangi bir yüzeyi, kendi enerjisini doğal ya da yapay ışıktan üreten bir solar panele dönüştürebilecekler. Böylece sürekli şarj edilen cihazlar hem iç hem de dış mekânlarda her an kullanıma hazır durumda olacaklar.

Prototipler üzerinde çalışan SunPartner’ın ilk ürünlerinin lisansının 2014’ün ilk yarısında imzalanması planlanıyor.

3M Şeffaf Optik Yapıştırıcılar, fotovoltaik hücreleri ekipmana yapıştırıyor. Bu yapışkanlar, sıradan yapışkanların neden olduğu kabarcıklanma gibi ekranda bozukluk yaratan görsel hatalardan kaçınmak için özel olarak üretiliyor. 3M Şeffaf Optik Yapıştırıcılar mevcut optik materyaller ve ekran teknolojileri ile çalışmak ve özellikle elektronik endüstrisinin yüksek performanslı gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanıyor.

 

 
ETİKETLER : 3M

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics