Ar-Ge 30 NİSAN 2014 / 11:51

Filmler, şarj sorununu bitiriyor

3M’in Şeffaf Optik Yapıştırıcıları, SunPartner Technologies’in Wysips Kristali ile mobil cihazlar üzerindeki herhangi bir yüzeyi solar panele çevirmeyi sağlayan teknolojiyi oluşturuyor. 3M ve Fransız güneş teknolojisi şirketi SunPartner Technologies’in işbirliği ile kullanıcılar artık her an bataryasının biteceği endişesinden kurtuluyor. Yakın gelecekte cep telefonları ve tabletler, bir elektrik prizine ihtiyaç duyulmaksızın güneş ışığı ya da yapay ışıkla şarj edilebilecek.

Wysips, ‘gördüğünüz şey fotovoltaik yüzey’ anlamına gelen “What You See is Photovoltaic Surface” ifadesinin baş harflerinden oluşuyor. SunPartner Technologies’in ultra ince transparan fotovoltaik katmanı elektronik ekranlara yerleştirilebiliyor. Elektronik cihaz üreticileri bu teknoloji ile herhangi bir yüzeyi, kendi enerjisini doğal ya da yapay ışıktan üreten bir solar panele dönüştürebilecekler. Böylece sürekli şarj edilen cihazlar hem iç hem de dış mekânlarda her an kullanıma hazır durumda olacaklar.

Prototipler üzerinde çalışan SunPartner’ın ilk ürünlerinin lisansının 2014’ün ilk yarısında imzalanması planlanıyor.

3M Şeffaf Optik Yapıştırıcılar, fotovoltaik hücreleri ekipmana yapıştırıyor. Bu yapışkanlar, sıradan yapışkanların neden olduğu kabarcıklanma gibi ekranda bozukluk yaratan görsel hatalardan kaçınmak için özel olarak üretiliyor. 3M Şeffaf Optik Yapıştırıcılar mevcut optik materyaller ve ekran teknolojileri ile çalışmak ve özellikle elektronik endüstrisinin yüksek performanslı gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanıyor.

 

 
ETİKETLER : 3M

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN