Ar-Ge 01 AĞUSTOS 2017 / 11:50

Fujitsu, yeni yapay zeka tabanlı algoritma ile işçilerin ısıya bağlı stres sevilerini öngörüyor

Algoritmanın geliştirilmesi ile işyerlerinde yazın çalışanların ısıya bağlı sağlık sorunlarının önüne geçiliyor.

 

Fujitsu, güvenlik görevlileri gibi uzun saatler açık havada çalışanların ısıya bağlı sağlık sorunlarını önlemek üzere yapay zeka teknolojileriyle ısı streslerini tahmin eden yeni bir algoritma oluşturduğunu açıkladı ."İnsan Odaklı Yapay Zeka-Zinrai" olarak isimlendirilen bu teknoloji Fujitsu Laboratuvarları tarafından geliştirildi. Fujitsu, benzeri projelerle "Dijital İş Platformu MetaArc" çözümlerini geliştirmeyi amaçlıyor.  Bu platform, nesnelerin İnterneti yaklaşımıyla güvenlik yönetimini destekleyebiliyor. Sunumu yapılan bu yeni algoritma, Temmuz ayının sonundan itibaren kullanıma sunuldu. Ayrıca Fujitsu, Haziran'dan beri bu yeni algoritmayı kendi fabrikası olan Kawasaki'de çalışan güvenlik görevlileriyle birlikte başarıyla yürütüyor.
 

Önceki algoritmalar kola takılan bir cihaz kullanarak, nem, sıcaklık gibi nabızdaki değişimleri ölçerek ısı stres düzeylerini tahmin ediyor. Bu haliyle genelde imalat ve şantiyelerde kullanılıyor. Yeni algoritma ise çalışanların üstünde zamanla biriken ısı stres seviyelerini tahmin edebildiğinden, yaz aylarında sürekli olarak açık havada çalışan profesyoneller için çok daha uygun. Bu sayede, bir önceki algoritmayla birlikte kullanılarak çok çeşitli durumlarda güvenlik çözümleri geliştirmek mümkün olabilecek.
 

Sürekli ısıya maruz kalarak çalışan kişilerin birikmiş ısı stres seviyesini tahmin etmek için çok çeşitli veri kullanılması gerekiyor. Yeni sistem, toplanan verilerin doğru korelasyonunu oluşturmak için Yapay Zeka (AI) teknolojisini kullanıyor. Fujitsu bunu yaparken, iş güvenliği uzmanlarının yaptığı gibi tahminlerin yapılabilmesi için yüksek sıcaklık stresinin özelliklerini çıkarabilen bir Yapay Zeka mantığı geliştirdi.
 

Fujitsu, bu yeni teknolojinin uygulanmasından elde edilen bilgiler ışığında, çeşitli endüstrilerdeki müşterileri için emniyet yönetimi desteğini hızlandırmayı amaçlıyor. Fujitsu, müşterilerin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek, rekabet güçlerini artırmak ve yeni değer yaratmak için "MetaArc" vasıtasıyla şirketler, endüstriler arasındaki sınırları kaldırarak insanları, ürünleri ve altyapıyı birbirine bağlamaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics