Ar-Ge 21 HAZİRAN 2018 / 10:58

IBM ikna etmeye programlı yeni yapay zeka üretti

Yapay zeka teknolojilerinin son yıllardaki gelişimi insanları şaşırtmaya devam ediyor. Şimdi de, konuşan, dinleyen ve bir konu hakkında tartışarak aksini ispat etmeye çalışan yapay zeka üretildi.

Bilişim teknolojisi şirketi IBM, yapay zekanın ne denli geliştirileceğini gösterdi. Dinleyen, konuşan ve tartışma yaparak ikna etme kabiliyetli bir yapay zeka ürettiği duyurdu. Şirket,  ABD'de tanıtılan yapay zeka ''Project Debater''in 6 yıllık yoğun çalışmanın ürünü olduğunu belirtti.

Tanıtımda münazara şampiyonu iki İsrail öğrencisiyle konuşan Project Debater, hükümetlerin uzay keşiflerine yapacağını yatırımın artması ve teletıbbın daha yaygın hale gelmesi yönündeki argümanlara itiraz etti.

Her tartışma esnasında önce yumuşak ve bir kadına ait ses tonuyla dört dakikalık konuşmasını yapan daha sonrasında karşısındakinin yine dört dakika süren yanıtını dinledi. Sonunda ise, hem yapay zeka hemde tartışmacı sözlerini iki dakika süre içerisinde toparladı. O ortamda bulunan gazeteciler ve dinleyiciler yapay zekanın tartışma esnasında daha bilgi verici bir tutum sergilediğini dile getirdiler.

Project Debaret'in önceden hazırlanmadığı bir konu hakkında yanıt oluşturabilmek için çoğu makale ve akademik yayınlardan oluşan, yüz milyonlarca belge arasından o konuyla alakalı cümle ve fikirleri seçip ona göre cevap oluşturuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics