Ar-Ge 07 MART 2013 / 11:02

IBM ve Koç Üniversitesi lojistik araştırması yapacak

Koç Üniversitesi ve IBM Hayfa Araştırma Laboratuvarı lojistik ve taşımacılığı iyileştirecek ortak araştırma projesi başlatıyor. IBM Hayfa ve Koç Üniversitesi’nin İstanbul taşımacılığını optimize etmek için çalışacağı proje, proaktif operasyon yönetimi çözümleri geliştirerek taşımacılık ve lojistik alanlarını iyileştirmeyi hedefliyor.

Bu ortak proje kapsamında bilim adamları, taşımacılık ağındaki sapmaların, beklenmedik taleplerin, ürün promosyonlarının ve taşımacılık döngüsündeki olası sorunların belirlenmesi için yöntemler geliştirecek. Araştırmacılar, gelişmiş algoritmalar oluşturarak yeniden optimize edilmiş taşımacılık planları çıkaracak ve talep yönetimi, sevkiyatların yeniden yönlendirilmesi, alternatif kaynakların belirlenmesi ve fazla mesai-esnek çalışma saatlerinin anlaşılması gibi alanlardaki sorunları göz önünde bulundurarak alternatif eylemlere yönelecek.

“Koç Üniversitesi ile yaptığımız işbirliği gerçek zamanlı analitiği ve iyileştirmeleri kullanarak lojistik ve tedarik zincirindeki büyüyen sorunları birlikte ele almak ve bugünün büyüyen sorunları çözmek için bize yeni bir fırsat sunacak,” diye konuşan IBM Hayfa Araştırma Laboratuvarı Direktörü Oded Cohn ekliyor:
“Günümüzde değişimin gerçekleşme sıklığı artıyor ve bu değişikliklere çeviklikle yanıt verme süremiz daralıyor. Bu durum, beraberinde benzersiz ve karmaşık ihtiyaçları da getiriyor. Dolayısıyla ortak deneyim ve uzmanlıkları kullanarak bu sorunlara odaklanabiliriz.”

Proaktif olay izleme ve analitik, kişilerin günlük hayatında çok önemli bir rol oynuyor ve operasyon yönetimi ile ulaşımı geliştirmek için ciddi potansiyelleri barındırıyor.

Projenin başında bulunan Koç Üniversitesi-IBM Tedarik Zinciri Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Metin Türkay; IBM ile yürütülecek bu yeni ortak araştırma projesi ile ise 21′inci yüzyılın en önemli teknoloji alanlarından birisi olan bilişimde işbirliğine başladıklarını belirterek şunları söyledi:
”Günümüzde hayatımızın pek çok alanına yerleşmiş olan, farklı nitelik ve boyuttaki kaynaklardan gelen verilerin işlenerek bir sistem veya süreç ile ilgili bilgiye dönüştürülmesi ve bu bilginin daha sonra karara dönüştürülmesinin önemi oldukça büyük… Örnek vermek gerekirse, trafikte meydana gelen herhangi bir kaza veya sıkışmanın asıl sebebini bulmak, bu olayın etkilerini inceleyip sistem kullanıcılarına alternatif çözümler önermek; sistemi kontrol eden kurum ve kişilere en etkin çözüm yöntemlerini gerçek zamanlı ve çevrim içi sunmak gereklidir. Aynı durum lojistik hizmetler, üretim planlama, salgın hastalık yayılması, sağlık hizmetleri, bilişim hizmetleri, bulut bilişim, servis sistemleri de dahil olmak üzere sosyal, ekonomik ve endüstriyel sistemlerin bir çoğunda geçerlidir.”

Koç Üniversitesi ve IBM arasında uzun yıllara dayanan güçlü bir işbirliği geçmişi bulunuyor. Aynı zamanda Koç Üniversitesi bir Türk üniversitesi tarafından alınan ilk IBM Ortak Araştırma Ödülü (SUR-Shared University Research) de dahil olmak üzere 2 adet IBM SUR Ödülü’ne sahip.

Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Alper Yıldırım konuyu şu şekilde yorumladı:
“Bu ödülle birlikte temel kavramsal yapıtaşlarının tartışıldığı, gereksinimlerin belirlendiği ve çeşitli çözüm platformlarının geliştirilmesinin ve değerlendirilmesinin yapıldığı bir ortam oluşturmayı planlıyoruz. İki yıllık bu ilk aşama sonrasında ise büyük çaplı ortak projeler geliştirmeyi hedefliyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics