Dosya Ar-Ge 03 KASIM 2014 / 09:02

İnovasyon, Ar-Ge için özgür ve yaratıcı düşünce

İnovasyon kültürü; entelektüel ekonomi kavramının doğuşu, hızlı gelişen teknolojik ilerlemeler ve sürekli gelişimin doğal bir sonucu olarak ortaya çıktı.


Türkiye’de pek çok Ar-Ge teşvikleri bulunuyor. Teknoparklarımızda genç, ışıldayan beyinler birçok yeni icada, inovasyona imza atıyor! Üniversite – sanayi iş birliğinin önemi her geçen gün daha da ortaya çıkıyor ve ifade ediliyor. 34 ülkeyi bir araya getiren ekim ayında Ankara’da düzenlenen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri 2014 - ICDDA’da; Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, savunma sanayinin bugün Türkiye'nin beyin ve üretim gücünü seferber eden yapıya dönüştüğünü söyleyerek "5 milyar doları aşan üretim gücüyle 1,5 milyar dolara yakın ihracat kapasitesine ulaşmış, yıllık yaklaşık 1 milyar dolar civarında ürün ve teknoloji geliştirme harcamasıyla Türkiye'nin en fazla Ar-Ge ve teknoloji yatırımı yapan sektörü olmuştur" açıklamasını yaptı Tüm olumlu gelişmelere rağmen 2013 yılı OECD – Bilim, Teknoloji ve Sanayi Puan Tablosu’na göre Türkiye’nin Ar-Ge harcamalarının GSYİH içindeki payı yüzde 0,92, 2023 hedefimiz ise yüzde 3. Gelişmiş ülkelerin hayli gerisindeyiz. Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının yüzde 46,8’i özel sektör, yüzde 28,2’si kamu, yüzde 25’i yüksek öğretim kesimi, yurt içi ve yurt dışı kaynaklar tarafından karşılanıyor.


‘Açık İnovasyon Kültürü’ için öncelikle inovasyonun cesaretlendirildiği ve özgürce önerildiği ortamlar oluşturulması gerekiyor. Geleceği inşa edecek çocuklarımıza; ilkokul, hatta okul öncesi yıllarından başlayarak girişimcilik ve teknolojiyle üretim becerisi kazandırırsak, ülkemizin geleceği için doğru adımlar atmış olacağız. Dosya sayfalarımızda; Ar-Ge, inovasyon ve yetenek yönetimi konusunda bulunduğumuz nokta ve yapılması gerekenlerle ilgili çok değerli görüşleri bulacaksınız.


ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics