Ar-Ge 28 HAZİRAN 2018 / 16:25

Jaguar Land Rover, elektrikli araçlar için yatırım planını açıkladı

İngiltere merkezli lüks otomobil devİ Jaguar Land Rover, yatırımcıları ile yaptığı toplantıda elektrikli otomobiller ile ilgili yatırım planını açıkladı.

Hindistan merkezli şirket olan Tata Motors'un yan kuruluşlarından olan Jaguar Land Rover, yenilikçi adımlar atmaya karar vermiş durumda. Mevcut durumdaki motor yelpazesinin büyük bir bölümü dizel güçten oluşan şirket, otomotiv endüstrisinin gün geçtikçe elinin güçlendiği elektrikli motorlara geçiş yapmayı hedefliyor. Şirket, 2020 yılına kadar ürün yelpazesinde yer alan mevcut modelleri için tam elektikli ya da plug-in-hibrid varyant sunmayı planlıyor.

Bu bağlamda JLR, şirket yatırımcıları ile yaptığı görüşme sonrasında 13.5 milyar sterlin (83 milyar TL) yatırım yapacağını açıkladı. Dünya çapında olacak olan bu yatırım 3 sene içerisinde gerçekleşecek.  Son üç yıldaki satışların elde ettiği gelirlerin düşük kalması nedeniyle istediği büyüme rakamlarına ulaşamayan şirket, düşük satış rakamları ile uğraşıyor. Tabii bu noktada Brexit Referandumu sonrası İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecinin başlaması da etkin bir rol oynuyor. Ülkede yükselen vergiler ve kötü esen ekonomik rüzgar otomobillere karşı taleplerin azalmasına neden oldu.

Ayrıca şirketin mevcut satışlardan elde ettiği kârlar istenilenin oldukça altında kalmış durumda. Bu durumun elektrikli otomobiller ile geçeceğini düşünen şirket, mevcut dizel modelleri yüksek harcamalar yaparak yeni emisyon standartlarına yükseltmek yerine elektrikli modeller geliştirmenin daha az masraflı olacağını öngörüyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics