Ar-Ge 18 OCAK 2013 / 10:28

Lenssiz kamera üretildi

ABD’li araştırmacılar lens kullanmayan yeni bir görüntüleme sistemi üretti

ABD’li bilim adamları metamateryal adını verdikleri yapay maddeler kullanarak bir görüntüleme sistemi üretti. Sistemin mikrodalga ve kızılötesi ışınları kullanarak çalıştığı açıklandı.

Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi çalışanlarından John Hunt ve arkadaşlarının geliştirdiği görüntüleme sistemi ise hepimizin bildiği lens kullanan dijital kameraların aksine, metamateryallerden üretilen bir diyafram ve karmaşık matematiksel fonsiyonlarla o an yakalanan görüntünün bir resmini oluşturuyor.

Üretilen bu yeni çeşit diyafram sayesinde aygıt değişik dalgaboyundaki ışık çeşitlerini algılayıcıya iletip bu verileri eş zamanlı olarak işleyebiliyor.

Geliştirici John Hunt’ın verdiği bilgiye göre bu sistem sayesinde yakalamak istediğimiz görüntü içindeki ışığın değişik boyuttaki yansımalarını ayrıştırmak ve karıştırmak mümkün olacak.

Açıklamalara göre, üretilen sistem şu anda saniyede 10 resim üretebiliyor. Üretilen fotoğraflar Jpeg formatında da kaydedilebiliyor. Hunt, açıklamasında halihazırda kızılötesi ve mikrodalga boyutlarda görüntüleme sistemlerinin mevcut olmasına rağmen bunların çok masraflı ve karmaşık bir yapıda olduğunu, yeni ürettikleri bu sistemin ise üretim maliyeti ve basitlik açısından birçok yeni kullanım alanında kendisine yer bulabileceğini söyledi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN