Ar-Ge 06 ŞUBAT 2014 / 17:25

Marmarateknokent "O" insan"ı arıyor

Marmarateknokent Genel Müdürü  Faruk Sakin, Girişimcilik Kampı'ndaki çalışmalarla ilgili konuştu. 
Tübitak Marmara Teknokent'te 2-7 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Girişimcilik Kampında çalışmalar devam ediyor. 
Marmaratekno Genel Müdürü  Faruk Sakin, Marmarateknokent'te "Değişim tüm insanlar için geri dönülmeyen bir durumdur artık.Tüm dünya 'bir insan' arıyor.'O İnsan' kalıplar dışında düşünür, şablonlara sığmaz ve en önemli sermayesi tüm dünyada kabul edilecek fikirleri olan bir insandır.Aslında 'o İnsan'a biz de muhtacız. Onu biz de arıyoruz. Ama o insan ilave olarak bizim insanımızsa, sadece kendi ülkesi ve insanı için değil; tüm insanlar için de faydalı işler yapmayı düşünür. ya da başka bir deyişle; kendisi için istediği tüm güzellikleri tüm insanlar için de ister.Bu kampta biz 'O İnsan'ı arıyoruz ve inanıyoruz ki; önümüzdeki on yıl içinde, yapacağımız kamplarda ulaşacağımız 80-100 bin girişimci içinden en az bir tanesi 'O İnsan' olacaktır.Ve o insan, ülkemizin 2023 hedefleri için 1 Milyardolarlık bir değer üretecektir.Buna kimse olamaz dememeli çünkü, 10 yıl önce başlayan Facebook fikrinin yüzde 1'ini, 100 bin insan içinden ve tamamen destekleyerek, elde edeceğiz." şeklinde açıklama yaptı.

Çipli kimlik kartları akıllı telefonlardan daha güvenli

Sakin, Kanal T'de katıldığı programda sorulara yanıt verdi. Çipli kimlik kartlarının güvenliği ile ilgili sorulara, "Tübitak'ın marka değeri çok yüksek, Tübitak ve İçişleri Bakanlığı'nın işbirliğine güvenebilirsiniz. Çipli kimlik kartlarının akıllı telefonlardan daha güvenli" şeklinde yanıt verdi. Yarı iletken çiplerin ve kartların siber saldırılara karşı güvenli olacağını, her ne kadar güvende olsak da kendi siber ordumuzu kurmamız gerektiğini belirtti.

Yerde kendi içinizde savaşırken, yukarda uydunuzun olmasının anlamı yok

Yüzde yüz yerli ifadesiyle üretilen uydunun; yazılımın tamamı, donanımının yüzde 80'i yerli olduğunun açıklanmasının ile ilgili soruya; "İnovasyona katkı sağlayan cep telefonuna plastik satmak değildir. Önemli olan teknolojiyi üretmektir. Aşağıda harp ediyorsanız yukarıda uydunuzun olmasının anlamı yok" dedi. İnovasyonu, teknolojik gelişimi cesaretlendirmeliyiz. Yerli inovasyon çalışmaları artıyor. Ford Otosan'ın ön sensörlü otomobil ile kazaları azaltmak üzere geliştirdiği teknoloji için Türkiye'de çalışması çok önemli. Şirket yabancı da olsa faydası yüksek olacak çalışmaları desteklemek gerek" dedi.

 
YORUMLAR
Nurettin KOÇ 24 NİSAN 2014 / 11:14 0 0
değerli hemşehrimizi Faruk beyin başarıları bizi hep onurlandırmıştır.başarılarının devanımı canı gönülden destekliyoruz. Tebrikler hedefi zirveler olan insan

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics