Ar-Ge 10 NİSAN 2013 / 10:55

Masaüstü bilgisayarlara Retina Display geliyor

Apple ilk iMac’leri USB bağlantı noktaları ve disket yuvası olmadan piyasaya sürdüğü zaman, bu yakalşım sektörde oldukça cesur bir karar olarak yorumlanmıştı. 2011 senesinin başlarında ise görüntü bağlantı noktalarını Intel tarafından geliştirilen Thunderbolt teknolojisiyle değiştiren Apple, Thunderbolt teknolojisinin geliştirilmesiyle birlikte 4K video dosyalarının aynı anda hem transfer edilmesi hem de görüntülenmesini mümkün kılacak. Apple uzmanlarından Marco Arment’in belirttiğine göre, geçtiğimiz günlerde Intel tarafından bir sunumu yapılan geliştirilmiş yeni Thunderbolt teknolojisi sayesinde masaüstü bilgisayarlarda Retina Display teknolojisini mümkün kılacak.

Retina Display nedir ?

Ortalama bir görüş mesafesinden ekrana bakılırken piksellerin tek tek ayırt edilmesini engelleyerek çok daha net bir görüntü elde edilmesini sağlayan Retina Display teknolojisi Apple’ın tescilli bir teknolojisi olmasından ötürü ilk olarak iPhone 4 serisiyle birlikte 2010 yılında kullanılmaya başlandı. Daha sonradan iPad’in yanında 13 ve 15 inçlik MacBook Pro’larda da kullanılan teknoloji  en verimli şekilde iPhone serilerinde kullanıldı.

Marco Arment’in verdiği başka bir ayrıntıya göre, Thunderbolt girişleri üzerinde yapılan bu geliştirme sayesinde 23 inçlik bir ekranda dikey olarak 4 bin piksele denk gelen 4K’lık bir çözünürlük mümkün olacak. Bu görüntü de aynı boyuttaki 1080p HD çözünürlükteki bir görüntünün yaklaşık dört katı bir netliğe denk geliyor.

Apple’ın 2014 yılında masaüstü bilgisayarlarında Retina Display teknolojisini kullanması bekleniyor. Şu anda Apple’ın Thunderbolt kullanan 27 inç’lik bir ekranının maliyeti 999 dolar seviyesindeyken Retina Display teknoljisi kullanan bir MacBook Pro dizüstü bilgisayarın bu modellerden 200-400 dolar kadar daha pahalı olması bekleniyor.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics