Ar-Ge 23 MAYIS 2018 / 13:36

Otonom araçların güvenliğinde iDAR teknolojisi

Araç güvenliği, otomotiv endüstrisinin ilk dönemlerinden beri ön planda olan bir kavram. Bugün otomotiv sektöründe hiç olmadığı kadar büyük bir değişim yaşanırken, değişmeyen en büyük ilkenin yine güvenlik olduğuna tanık oluyoruz.

Eğilimler artık otonom araçlara kayarken, yolcu ve dış çevre güvenliğinin sağlanmasını teknoloji şirketleri çoğunlukla LiDAR teknoloji ile sağlanmaya çalışıyorlar. “Işık Algılama ve Değişme” anlamına gelen LiDAR, radara benzer bir çalışma disiplinine sahip. Ancak sistem radyo dalgaları yerine ışık dalgaları yayıyor. Özellikle askeri teknolojilerde kullanılan LiDAR’ın 50 yıllık bir geçmişi olsa da, bugünlerde BMW ve birçok araç üreticisi bu teknolojiyi araçlarına entegre edebilmek için teknoloji şirketleri ile iş ortaklığına gidiyor.

İlk kez 2013 yılında Lidar teknolojisini tanıtan AEye‘nin ise otonom araçlara daha iyi bir çözümü var. Yatırımcıları arasında Kleiner Perkins, Airbus Ventures, Intel Capital‘ın da yer aldığı şirket üniversiteler ile ortaklaşa çalıştığı bir sistemi geliştirme üzerinde çalışıyor. iDAR (Intelligent Detection ve Ranging) ismini alan teknoloji, düşük ışıklı bir kamera ve gömülü yapay zeka ile önceden entegre olan MOEMS LiDAR’ı bir araya getirerek, gerçek zamanlı hareketlere dinamik olarak uyum sağlayabilen yazılım tanımlı ve genişletilebilir bir donanım yaratıyor.

iDAR, yol planlama yazılımını optimize etmek için daha yüksek doğruluk, daha uzun menzil ve daha akıllı bilgi sunuyor. Bununla da daha düşük bir maliyetle radikal olarak geliştirilmiş otonom araç güvenliği ve performans sağlaması hedefleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics