Ar-Ge 16 NİSAN 2014 / 10:29

Patentli üretim, indirim demek

19 Şubat 2014 tarihli 6518 Sayılı Kanun’daki (Torba Kanun) yapılan yeni düzenlemeye göre patentli üretim yapan şirketlerin yararlanacağı yüzde 50 vergi indiriminden, Ar-Ge çalışması yapmayan, ama patent kiralayan firmalar da yararlanacak. Kiralık patentli ürünü bularak vergi avantajından faydalanmak isteyen şirketlerin, kanun uygulamasının başlayacağı tarih olan 1 Ocak 2015’e kadar hazırlıklarını tamamlaması gerekiyor.

6518 Sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle, patentle korunan buluşların ticarileştirilmesi ve üretimi için önemli vergi teşvikleri getiren düzenlemenin 19 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe girmesiyle Türkiye’deki Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin ülke ekonomisine katkı yapması yolunda büyük bir adım atıldı. Yeni kanuna göre patent hakkının kiralanması (lisanslanması), devri veya satışı sonucunda elde edilen kazançlar ile patentli buluşun üretime konu olacak şekilde pazarlanması sonucunda elde edilen kazançların yüzde 50’si için kurumlar vergisi ve gelir vergisi alınmayacak.

Patent kiralayarak üretim fırsatı

Bu düzenlemenin getirdiği vergi avantajının, sadece Ar-Ge yapan şirketler için geçerli olmadığını belirten Destek Patent AR-GE Eğitim Danışmanı Hakan Özcan, kendisine ait patenti olmayan ancak başkasından patent belgesini kiralayarak üretim yapmak isteyen yatırımcı veya girişimcilerin de vergi teşvikinden yararlanabileceğinin altını çiziyor.

Hakan Özcan, kanunda yer alan yüzde 50 vergi indirimi avantajlarının 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağını hatırlatarak, şirketlerin gerekli hazırlıkları bu tarihten önce yapmalarının hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Şirketlerin kiralayarak üretim yapacakları patentli ürünler konusunda araştırma yapmaları ve kiralanmaya (lisan almaya) uygun gördükleri ticari değer taşıyan patentleri bulduktan sonra kiralama (lisanslama) işlemini yapmalarını öneren Özcan, “Kanunun sunduğu avantajlardan faydalanmak için hazırlıkların zamanında yapılmasını öneriyoruz” dedi.

 
ETİKETLER : Destek Patent

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics