Ar-Ge 13 TEMMUZ 2018 / 13:39

Röntgenler insan vücudunu artık renkli ve 3 boyutlu olarak gösterecek

Günümüzde yaygın olarak kullanılan X-Ray cihazları teknolojik olarak yerinde sayıyordu fakat geliştirilen yeni teknolojiyle birlikte artık hem renkli hemde 3 boyutlu olarak bize görüntü sunabilecek.

X ışınlarının çalışma prensibi bellidir; vücudumuzdan geçen X ışınları yoğun bölgeler tarafından emilir, yumuşak bölgelerin içinden geçerler. Yani kemiklerimiz röntgenlerde bu şekilde belirgin olur. Phil ve Anthony Butler baba ve oğul ve ikisinin yaptığı çalışma tıp dünyasını yeni bir boyuta götürecek gibi. Biri fizik diğeri biyomühendislik profesörü olan bu ikilinin bir de Mars Bioimaging isimli şirketleri de bulunuyor.

Bu ikili, gelenekselleşen bu teknolojiyi kaldırarak yerine Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda kullanılan Medipix isimli bir teknolojiyi yeniden şekillendirerek kullanmaya başladılar. Yapay zeka yazılımları, X ışınlarının yansımalarından elde edilen veriler doğrultusunda vücuttaki yapıyı boyut ve dokularına göre farklı renklerle gösteriyor. Şuan ki röntgen cihazları kolumuzun kırık olduğunu gösteriyor fakat deformasyon olmuş doku hakkında detaylı bilgi vermiyor.

Bu teknoloji ise kemikteki ve çevresindeki her şeyi teşhis etmeyi kolaylaştırıyor. Şu sıralar kanserli bir grup hasta üzerinde denenen tarayıcı, ardından Yeni Zelanda’da bir grup ortopedi ve romatoloji hastası üzerinde de test edilecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics